Quantcast
Channel: Šatna
Viewing all 511 articles
Browse latest View live

Seznamte se s tenisovým fanatikem Zdeňkem Hrabálkem

$
0
0

Kdo jsem? Možností, jak odpovědět na tuto otázku, se nabízí hned několik. Ale pro tentokrát si vystačím se slovním spojením “tenisový fanatik”.

Ano, přiznávám, jsem tenisový fanatik a nestydím se za to. Co vím, nejsou na tuto diagnózu žádné léky a ani terapie u psychologa by patrně nezabrala. Jediné, co pomáhá, tedy aspoň v mém případě, je postavit se alespoň párkrát za týden s tenisovou raketou na kurt a odehrát pár míčů přes síť (tedy, když se zadaří).

Tenisové okouzlení

K tenisu jsem se dostal už v útlém věku, kdy jsem kdesi našel zlomenou, ale stále ještě použitelnou, tenisovou raketu. To, že ležela u popelnic, tady zmiňovat nebudu…

V té době to byla ještě raketa dřevěná (ano, je to už hooodně, hoooodně dávno). Raketa se sice po pár pokusech pinknout míčkem o stěnu našeho domu rozpadla nadobro, ale já měl jasno. I když jsem dělal, jako většina tehdejší mládeže, několik sportů, tenis se pro mě od této chvíle stal sportem číslo jedna. Bylo to osudové setkání, tenis mi prostě učaroval.

Zdeněk Hrabálek

Zdeněk Hrabálek

Mládí na kurtech

Přemluvil jsem své nebohé rodiče, aby mi pořídili tenisovou raketu novou. Chudáci ještě netušili, že i jejich životy to ovlivní více, než jim někdy bude milé. V místním tenisovém klubu jsem se přihlásil do tenisové přípravky, a tím odstartoval dennodenní stereotyp “škola – tenis”, upravený v případě víkendů a prázdnin na “tenis – tenis”. Takto to šlo dál ještě hodně let až do mé dospělosti.

Za ten čas jsem odehrál milióny úderů, tisíce zápasů, stovky turnajů a ochutnal i zepár vítězství. Sice jsem v tenise nedosáhl žádných zmíněníhodných úspěchů, ale dal mi toho opravdu velmi mnoho.

Krom pohybové průpravy, která se mi hodí i nyní v pokročilejším věku, jsem se díky tenisu naučil trpělivosti, vytrvalosti, soustředění, umění přijímat porážky a co víc, získal jsem i spousty kamarádů a přátel, se kterými se vídáme dodnes.

Jsem za to velmi rád, že jsem se tehdy pro tenis rozhodl a nikdy jsem nelitoval času ani veškerého úsilí, které jsem tenisu věnoval. Díky němu jsem poznal první lásku, vydělal první peníze a získal mnoho nenahraditelných životních zkušeností. Na kurtech jsem strávil opravdu spoustu času, ať už jako hráč nebo později jako trenér. I když jsem se na krátký čas ze zdravotních důvodů musel tenisu vzdát, nevydrželo mi to dlouho a opět se na kurty brzy vrátil.

Láska na celý život

Jak jsem psal, nepatřím už mezi nejmladší ročníky, takže ambice na nějaké turnajové trofeje jsou dávno ty tam. Ale možná právě čím jsem starší, tím víc si užívám čas strávený na kurtu s raketou v ruce.

Díky mé práci se mi takových chvil dostává vcelku dost. Často se pokouším fungovat jako sparing mladším spoluhráčům v našem oddíle a nebo jako ten, co se snaží předávat své zkušenosti a snad i znalosti těm, kteří se chtějí v tenise zlepšit.

A když je příležitost, baví mě zkoušet nové tenisové vybavení, ať už to jsou tenisové rakety, míče nebo výplety. Mám tu drzost své poznatky z testování těchto věcí poté publikovat na tenisovém blogu a jeho instagramovém účtu. A nově se budete občas setkávat s mými “výplody” i zde, na blogu SportObchodu.

Právě SportObchodu jsem moc vděčný za to, že se dostanu k novým modelům tenisového vybavení jako jeden z prvních. A to mě hodně baví… Protože jsem tenisový fanatik.

A co ty, jsi taky tenisový fanatik?

Další servis tenisového čtení…

RECENZE: Tenisové boty Wilson Amplifeel 2.0 Clay | Recenze tenisových bot Wilson
RECENZE: Tenisová raketa Wilson Ultra 100 CV 2018 | Recenze tenisové rakety Wilson
Staňte se součástí tenisové revoluce s raketami Wilson Clash | Wilson Clash

Příspěvek Seznamte se s tenisovým fanatikem Zdeňkem Hrabálkem pochází z Šatna


Do Hrabyně po mílařsku – Příběhy modré koloběžky 2. díl

$
0
0

Jak jsem už v prvním článku naznačil, jedním z cílů mé práce je motivace. Snažím se na svých činnostech ukazovat, že život není o tom, co se vám všechno stalo, ale o našem rozhodnutí.

Pokud jsem už něco dokázal, chtěl jsem, aby to lidi motivovalo. Když jsem začal závodit na horských kolech a startoval s lidmi bez viditelného handicapu, vzbuzovalo to v nich spíše soucit. Vše se rozplynulo ve chvíli, kdy jsem je předjížděl, popřípadě jim ujížděl. To šel handicap i se soucitem stranou.

Samozřejmě, že to tak neměli všichni, spíše taková nevyrovnaná skupinka. Většina závodníků projevila uznání podložené ohleduplností. Často jsem se dostával do situací, kdy jsem slyšel, že někdo někde má kamaráda, kterému se stalo to, nebo toto a že to zabalil, nebo neví jak dál. Naše rozhovory většinou končily předáním kontaktu na mě. Ten byl, nebo nebyl využit.

Koloběžka Kostka na cestě do Hrabyně

Koloběžka Kostka na cestě do Hrabyně

Vzdát můžeš zítra

Dobře jsem si tehdy uvědomoval, jak je důležité, aby se lidé dozvěděli, že se dá bojovat a že jsou cesty ve formě různých možností. Setkání nebo přednášky byly určitým způsobem osvěty. Jedním z míst, kam jsem několikrát zavítal, byl mimo jiné i rehabilitační ústav v Hrabyni.

Tady jsem se setkával s lidmi po úrazech. Přednášky byly jedna věc, ale naše rozhovory věc druhá. Postupem času vyšla spousta článků a byla natočena videa s různou tématikou. Když se mi do života postavila jako výzva koloběžka, věděl jsem, že jsou jen dvě možnosti. Dát, nebo vzdát. Naštěstí jsem si vybral tu první.

S koloběžkou jsem začal točit videa, která měla jediný cíl – motivovat. Koloběžka se stala i hlavní hrdinkou v projektu „Light Blue Line“. Ten název je symbolický. Znázorňuje stopu koloběžky, která je tenká. Modrá barva znázorňuje barvu mé knihy, kterou jsem vydal a zbytek názvu je směr vpřed, nebo chcete-li směr, kterým se ubírám.

Trasa výletu

Trasa výletu

Plán byl jasný

Hrabyně byla můj cíl z jednoho prostého důvodu. Konal se zde desetiboj lidí s handicapem a já je chtěl podpořit a zároveň se s nimi setkat. Od tohoto byl již jen krůček k vymyšlení cesty do Hrabyně. Aby to mělo ty správné grády, naplánoval jsem ji na koloběžce. Co to obnášelo? Hlavně včas mít koloběžku, natrasovat svoji cestu a vyrazit. Pěkně bez zabezpečení a nonstop, prostě po mílařsku.

Start jsem naplánoval na středu 30. května v 6 hodin. První zastávka měla být v 9 hodin v Jedovnicích, kde jsme na singltrecích měli naplánované natáčení. Téma: „Jak to fičí s jednou rukou na koloběžce“. Staré známé přísloví říká: „Člověk míní, osud mění.“

Koloběžka Kostka

Koloběžka Kostka

Plán byl jasný. V úterý převezmu koloběžku ve firmě Kostka, a poté se přemístím autem do Hrabyně. To tam nechám, sjedu na koloběžce do Ostravy-Svinov, kde nasednu na vlak a odfrčím do Brna. Ráno pak plný sil vyrazím směr moje dobrodružství!

Komplikace v programu

Všichni už asi tuší, že nebylo vše tak, jak jsem si naplánoval. To jsem pochopil, když jsem stál na nádraží Ostrava-Svinov a v uších mi zněla odpověď, že do Brna mi jede vlak až v ranních hodinách. Začal boj s časem, do kterého jsem zapojil všechny svoje známé s jediným cílem, dostat se do Brna!

Mají pravdu ti, kteří říkají, že jsem si mohl vzít taxíka. To jo, ale dejte 3 000–4 000 Kč jen tak.

Zvažoval jsem, že bych šel na stopa, ale s tak velkou kolobrndou jsem to viděl bledě. Nakonec mi přišla záchrana od kamarádky z Ostravy, která mi dala telefon na člověka, který dělá nárazového taxikáře. „1 200 Kč,“ zněla odpověď na otázku „Za kolik?“

Neváhal jsem a jednu hodinu po půlnoci jsem byl i s kolobrndou doma. Ráno nabalit věci na kolobrndu a svištíme směr Jedovnice kemp!

Spánek na pódiu

Kluci byli informovaní, že budu mít zpoždění, a tak vše proběhlo v pohodě. Natočili jsme pár záběrů a cca po 3 hodinách natáčení jsem pokračoval směr Hrabyně. Počasí mi přálo. Příroda se předváděla v plné parádě, a tak jsem si ji po mílařsku užíval. Co to znamená?

Většinu času jsem byl sám a měl možnost užívat si svobodu ranního svítání a západů slunce. První noc jsem strávil v kempu u Olomouce. Majitel mě nechal přespat na pódiu, takže střecha nad hlavou zajištěna. Večer jsme s ním a ještě s přísedícími lidmi prohodili pár slov o „velmi“ důležitých věcech a ke konci našeho rozhovoru si o mně možná přestali myslet, že jsem blázen, který jede na koloběžce z Brna do Hrabyně a ještě s jednou rukou.

Provizorní přespání na pódiu

Provizorní přespání na pódiu

Ráno mě přivítalo všudypřítomnou rosou. Díky velikosti pódia jsem balil v suchu a časně ráno vyrazil. Opustil jsem periferii města a pokračoval pro mě neznámou krajinou. Je to krásný pocit, uvědomit si, jak tady máme krásně. Zároveň je to i dar, neboť ne každý si toto uvědomuje.

Druhý den na cestě byl opět ve znamení pěkného počasí. Vzhledem ke skutečnosti, že toto nebyl závod, ale výlet s posláním, mohl jsem tomu upravovat tempo i trasu. Sem tam mi připadla lesní pěšina atraktivnější, než široká cesta, a to i za předpokladu, že jsem si musel nějaký ten kopeček vytlačit.

Nouze nebyla ani o setkání s lidmi. Jednou vás pozvali na kávu, jindy umožnili dobýt přístroje. Dodnes vzpomínám na úsek mezi Vítkovem a Hradcem nad Moravicí. Krásné údolí, řeka, hrad nad ní. Prostě opravdová poezie. Trochu jsem se podcenil a zjistil jsem, že jedu moc rychle, neboť jsem v pohodě mohl být v Hrabyni už ve čtvrtek. Zpomalil jsem a poflakoval se po cestách.

I lesní cesty mohou být na koloběžce príma

I lesní cesty mohou být na koloběžce príma

Vybitá čelovka a zjevení v Hrabyni

Zjištění, že mi došly baterky v čelovce, o kterých jsem byl přesvědčen, že je 100% vezu, mě zaválo do jedné opuštěné hospůdky, která stále prodlužovala zavíračku. Pohodový rozhovor s místními a nějaká ta historka z mých cest způsobila, že jsem dostal nabídku noclehu v rozestavěném domě. No řekněte sami, není to paráda? Byla, protože se hnala pěkná bouřka, která i přišla.

Ráno však bylo po bouřce a tak na mě na vrátnici v Rehabilitačním ústavu Hrabyně koukali v 6 hodin ráno jako na zjevení. V té době jsem s cestováním na kolobce neměl žádné zkušenosti. Toto byl můj první dlouhý výlet.

Koloběžka Kostka za ranního úsvitu

Koloběžka Kostka za ranního úsvitu

Celé dopoledne a část odpoledne jsem měl možnost sledovat všechny tyto sportovce, kterým kolikrát dalo velké úsilí ovládat svoje tělo, a přesto bojovali a dokázali se radovat a vzájemně se povzbuzovat. Svojí přednáškou jsem vyplnil čas do vyhlášení výsledků. Skvělé bylo i setkání s koloběžkáři ze skupiny Bo kolobka, kteří jsou právě z Ostravska.

Všechno jednou končí. Skončila přednáška, podepsal jsem poslednímu zájemci svoji knihu, rozešel se s přáteli, poděkoval za pohostinnost, upevnil kolobku do nosiče a odjel domů.

Má to smysl

Hlavou mi probleskla spousta obrazů. Spousta prožitých chvilek se mísilo do mých myšlenek a já cítil, jak si myšlenky v mé hlavě hledají své místo. Viděl jsem zde spoustu zmařeného zdraví. Viděl jsem také strmé stěny osudů, které museli tito, stejně jako i jiní, zdolávat.

Vždy mě takové zážitky utvrdí v tom, že má práce má smysl, neboť nikdy nevíte, kam vaše životní cesta na jedné z mnoha křižovatek odbočí.

Po přednášce v Hrabyni

Po přednášce v Hrabyni

Další koloběžkové čtení

Jak to vlastně začalo – Příběhy modré koloběžky 1. díl
Neapolí na kole: Připravte si zvonky! – Bára na kolobce 21. díl
Kolobkonovinky z Megatestu 2019 – Bára na kolobce 20. díl

Příspěvek Do Hrabyně po mílařsku – Příběhy modré koloběžky 2. díl pochází z Šatna

VIDEO: Rozjeďte to s limitovanými edicemi kolečkových bruslí

$
0
0

Cyklostezky se už pomalu začínají plnit, takže je na čase omrknout novinky v limitovaných edicích inline bruslí. Tenhle týden je pro vás navíc máme ještě levněji.

Výprodej inline bruslí, sleva na limitované edice

Chci omrknout limitované modely »

Šampion v poměru cena/výkon

Pánské inline brusle K2 Power 84 zvítězily na letošním Megatestu v kategorii „Poměr cena/výkon“ na plné čáře. Vaše nohy si budou užívat pohodlnou jízdu, zatímco odolný hliníkový rám ztlumí vibrace. Krásně se tak svezete i na nerovném povrchu.


Chci brusle K2 Power 84 »

Pro zkušené bruslaře

Kolečkové brusle Rollerblade Spark 90 mají oproti K2 Power 84 větší a tvrdší kolečka. Na těch si jízdu užijí spíš zkušenější a zdatnější bruslaři, kteří už mají pár výletů za sebou. Bota dokonale obepíná nohu a vnitřní výstelka je z rychleschnoucího materiálu, takže se vám jen tak nepropotí.


Chci brusle Rollerblade Spark 90 »

Hlavně pohodlně

Inline brusle K2 VO2 90 Boa W a K2 VO2 90 Boa M si budou pochvalovat milovníci pohodlí. Botička K2 Softboot má totiž prodyšnou a lehkou konstrukci a navíc se přesně tvaruje podle vašeho chodidla. V kombinaci s ventilačním systémem a BOA zapínáním pohodlnější nenajdete.

Chci brusle K2 VO2 90 Boa W »

Chci brusle K2 VO2 90 Boa M »

Na rekreační vyjížďky

Dámské kolečkové brusle Tempish W30 jsou s 80mm kolečky ideální pro začínající a mírně pokročilé bruslařky. Skvěle padnou taky maminkám při vyjížďkách s dětmi. Mají vyndavatelnou vnitřní botičku, kterou díky tomu rychleji a snadno vyčistíte nebo usušíte.


Chci brusle Tempish W30 »

O stupeň rychlejší

Vyjeďte na cyklostezky v novém. Pánské inline brusle Tempish Scribe 200 si oblíbí bruslaři, kteří už ovládají základy a chtějí se posunout zase o něco výš. Mají rychlejší, 84mm kolečka a dobře položené těžiště doplňuje ideální poměr mezi rychlostí a ovladatelností.


Chci brusle Tempish Scribe 200 »

Další inline čtení v online světě:

Příspěvek VIDEO: Rozjeďte to s limitovanými edicemi kolečkových bruslí pochází z Šatna

RECENZE: Tenisová raketa Head Graphene 360 Radical PRO

$
0
0

Jsou tenisové rakety a pak jsou dobré tenisové rakety. Novinka Head Graphene 360 Radical PRO patří bezesporu do té druhé skupiny a možná ještě dál. V řadě výkonnostních raket pro zkušené a turnajové hráče patří tato „radikální“ série do kategorie univerzálních. Pojďme se blíže podívat na to, jak obstála v testu.

Mrkněte se také na videorecenzi od dalšího tenisového fanatika Zdeňka Hrabálka.

Těžké první krůčky

Před testem této nové Radicalky jsem měl v ruce agresivnější model Speed Pro a tak jsem byl velmi zvědav, jaký bude rozdíl v celkovém herním pojetí.

Obě rakety váží shodných 310 g bez výpletu a jsou totožně vyváženy více do ruky. Z toho důvodu jsem očekával, že z ní budu mít tak nějak podobný pocit v ruce, což se potvrdilo. Když ale došlo na první údery, hned jsem zpozorněl. Něco je jinak a moc se mi to nelíbí. Jenže jak známo, první dojmy jsou vždy buď extrémně pozitivní nebo negativní a není radno na ně sázet.

Michal Bayerl s raketou Head Graphene 360 Radical PRO

Michal Bayerl s raketou Head Graphene 360 Radical PRO

Dobrou půl hodinu jsem měl obrovský problém trefit míček středem a nečistých zásahů hlavně z bekhendové strany jsem zahrál požehnaně. Zde je třeba opět nahlédnout do specifikací rakety a upozornit na zásadní rozdíl oproti verzi Speed Pro.

Tato Radicalka má menší hlavu rakety 630 cm2 a pokud stejně jako já na hraní s ní nejste zvyklí, pak se nemůžete divit vysoké chybovosti v přesnosti zásahů. V tuto chvíli je potřeba okamžitě reagovat, zrychlit nohy a zlepšit celkovou přípravu k míčku.

Raketa Radical PRO má hravější design než Speed PRO

Raketa Radical PRO má hravější design než Speed PRO

Trpělivost přináší ovoce

Jak už to tak ale bývá, je potřeba vydržet a s každým odehraným úderem se můj pocit ze hry postupně měnil z rozporuplného na příjemný. Dokonce příjemnější, než u modelu Speed Pro.

U úderů s Radical Pro se zdaleka tolik nenadřete a kontrola je s ní o poznání lepší. Výraznější je také spin, za což může další odchylka v parametrech oproti Speed Pro, a to je vzor výpletu 16×19. Ten umožňuje rámu generovat více síly a spinu při vynaložení méně energie.

Raketa Head Graphene 360 Radical PRO má menší hlavu

Raketa Head Graphene 360 Radical PRO má menší hlavu

Nemusíte tak mít dokonalou techniku, a přesto s raketou zahrajete většinu úderů i s „obyčejným“ nasazením. Je to vidět už i na pouhé rozehrávce. Zatímco u Speed Pro je třeba skutečně makat v každém momentě, tak v případě Head Graphene 360 Radical PRO si zapinkáte na volnoběh a nemusíte mít obavu, že by vám míčky končily hluboko v síti.

Jiný design, jiné reakce

Třebaže je i tento model z grafitového materiálu Graphene 360, tak se chová o dost jinak. Může za to také zajímavější konstrukce rámu, který má rozměry 20-23-21 mm. Spodní oblouk hlavy rakety u krčku rámu je dokonce tak úzký, že je až překvapivé, jak to konstrukce vůbec vydrží.

Popravdě jsem nikdy nic podobného na raketách neviděl a takto úzká přepážka mě až zarazila. Možná i právě proto je s tím spojen jeden neduh, a to je velmi výrazné cinkání strun při zásahu, které je nutné eliminovat použitím vibrastopu.

Grafitový rám rakety doprovází mimořádně úzký krček

Grafitový rám rakety doprovází mimořádně úzký krček

Celkově je ale design velmi povedený. Barevná kombinace se vzájemně doplňuje a tím, že byl použit matný odstín barev, působí raketa Radical PRO seriózním dojmem. Ve srovnání se Speed Pro je design veselejší a pokud si vyloženě nelibujete v černo-bílé barvě, pak bych po designové stránce jako vítěze vybral právě tuto Radicalku.

Náročná, ale hravá raketa

Stejně jako model Speed Pro je i u Head Graphene 360 Radical PRO nutné obrnit se trpělivostí dřív, než přijdete raketě na chuť. Poté se ale dostaví pocit ovládnutí kurtu s velkou jistotou úderů, které jsou zároveň velmi přesné. Odzadu se raketa chová sebevědomě jistě, třebaže občas míčky postrádají délku, ale o to víc si s raketou užijete úhly při úderech ven z kurtu.

Výborně se mi s ní hrálo na malý roh, kde jsem ocenil spinovější vlastnosti rakety. Dlouhé čopované údery nejsou oblíbenou pochutinou na jídelníčku této rakety, ale opět platí výše napsané – dlouhé míče jsou zde nahrazeny větší hravostí, kterou je třeba využívat ve svůj prospěch např. v podobě stopbalů.

Cinkání strun omezíte použitím vibrastopu

Cinkání strun omezíte použitím vibrastopu

Pokud se ve výměně dostanete na síť, můžete očekávat vysokou spolehlivost úderů v kombinaci s předvídatelným chováním rámu. Čím více času na úder budete mít, tím lépe. Při rychlých obranných volejích je o něco složitější správně nastavit raketu a proto je dokonalá příprava při přechodu k síti nezbytná.

U vyloženě obranných úderů mi trochu chyběla ona záchranná brzda, kterou disponuje Speed Pro, kdy se z hluboké defenzivy zachráníte rychlým švihem a šikovným zápěstím. U Radical PRO se to sice také podaří, ale míček není tak dlouhý a většinou to pak končí prohranou výměnou. Pokud s touto raketou nestíháte, pak je vhodné si více ustoupit a nehrát tvrdohlavě míčky rychle po odskoku.

V raketě najdete technologii Graphene 360

V raketě najdete technologii Graphene 360

Na servisu čaruje

Zcela úmyslně jsem si nechal hlavní perličku rakety Head Graphene 360 Radical PRO na konec a řekl bych, že je to jedna z oblastí, kde by se mohla většina konkurenčních raket učit. Podání je nejnáročnější a zároveň nejdůležitější úder v tenise a v něm tato raketa přímo exceluje.

Když jsem se s ní poprvé rozehrával, nemohl jsem podání zkazit, a to jsem zkoušel všechny rychlosti až co mi tělo dovolilo. Dokonce jsem pětkrát v řadě zahrál servis přibližně do stejného místa a můj parťák se na mě podíval se slovy: Tak tohle je hodně slušný.“ Nevím, zda-li za to může menší hlava či konstrukce rámu, ale je to je vcelku jedno. Je dobré vědět, že se na podání u této rakety můžete 100% spolehnout.

Úzký spodní oblouk rakety u krčku rakety

Úzký spodní oblouk rakety u krčku rakety

Abych vyloučil, že se nejednalo jen o placebo efekt, zabrouzdal jsem na tenisová fóra internetových magazínů a tam si ověřil, že první dojmy také dalších testerů jsou v případě podání až nečekaně nadšené. Ten rozdíl v kvalitě podání je až tak výrazný, že je mi skoro líto, že v ostatních parametrech není raketa tolik dominantní.

Pro koho tenisová raketa je?

Head Graphene 360 Radical PRO je pro zkušené až závodní hráče s celodvorcovým pojetím hry. Oproti Speed Pro není zdaleka tolik agresivní, ale vše kompenzuje příjemnějším pocitem v ruce, který otevírá dvířka hravějším hráčům, kteří dokáží využít potenciál menší hlavy rakety 630 cm2.

Je určena spíše pro běhavé hráče s kreativní myslí, kteří více než silovými údery trápí soupeře technickou hrou a neustálou změnou taktiky. Můžete s ní hrát chytré údery ven z dvorce na malý roh a proložení dlouhé výměny stopbalem se přímo nabízí.

Tenisová raketa Head Graphene 360 Radical PRO

Tenisová raketa Head Graphene 360 Radical PRO

Díky vynikajícímu chování rakety na podání se otevírá prostor pro překvapivé náběhy na síť při vypjatých momentech. Agresivní hráči si budou muset nechat zajít chuť na laserově přesné a dlouhé údery po lajně, ale to u této rakety ani nehledejme. Je to vyváženost, kontrola, spin a jistota, co tuto raketu zdobí a dělá z ní vynikající volbu pro všechny stylově nevyhraněné hráče, které baví od každého úderu něco.

Chci Head Radical PRO »

Závěrečné shrnutí

+ Plusy tenisové rakety Head Graphene 360 Radical PRO

  • Hravá raketa s všestranným využitím
  • Mimořádně dobrý servis
  • Vynikající údery ven z kurtu
  • Velmi dobrý top spin a jistota
  • Předvídatelné chování rámu

– Mínusy tenisové rakety Head Graphene 360 Radical PRO

  • Méně agresivní než Speed Pro
  • Některé údery postrádají rychlost a délku
  • Cinkavý zvuk při zásahu míčku bez vibrastopu

Další servis tenisového čtení…

RECENZE: Tenisové boty Wilson Amplifeel 2.0 Clay | Recenze tenisových bot Wilson
RECENZE: Tenisová raketa Wilson Ultra 100 CV 2018 | Recenze tenisové rakety Wilson
Seznamte se s tenisovým fanatikem Zdeňkem Hrabálkem | Představení Zdeňka Hrabálka

Příspěvek RECENZE: Tenisová raketa Head Graphene 360 Radical PRO pochází z Šatna

Jak vybrat koloběžku: Nejčastější otázky – Bára na kolobce 22. díl

$
0
0

Světlá výška, výška řídítek, šířka nášlapu.

To je všechno fajn. Jenže když vybíráte první kolobku, hodilo by se vám spíš vědět, jestli vás uveze nebo jestli se hodí na cestu do práce. Sama jsem si tímhle prošla tři roky zpátky, tak jsem si řekla, že vám s tím trochu píchnu, co vy na to?

Sepsala jsem nejčastější otázky o výběru koloběžky (a taky odpovědi, to dá rozum). Možná mi nějaká utekla, takže se nebojte v komentářích ptát. Buď odpovím sama, nebo za vámi pošlu nějakého zkušenějšího sporťáka.

Tak dup do toho a půl je hotovo. 🙂  

Nechci za koloběžku utratit moc. Jakou mám vybrat?

Dobrá zpráva: koloběžka nemusí stát deset tisíc.

Myslete ale na to, že sáhnout po té nejlevnější se nevyplatí. Moje první kolobka Yedoo Four stála maličko přes dva tisíce, a i proto byla moje první cesta do práce peklíčko. Tím nechci pomlouvat Yedoo, jejich koloběžky miluju a na svého Trexxe nedám dopustit. S Fourkou jsem ale dostala přesně to, co jsem za ty peníze dostat mohla.

Sáhněte po kolobce, která vám koloběh nezprotiví. Pěknou Kostku seženete i za šest tisíc.

Sáhněte po kolobce, která vám koloběh nezprotiví. Pěknou Kostku seženete i za šest tisíc.

Kdybych měla vybírat znova, sáhla bych do kategorie „Rozumná kolobka – rozumná cena“. Tam by asi vyhrála Kostka z řady Fun, třeba Hill nebo větší Tour, která vyjde na šest tisíc. Zrovna Kostky jsou perfektní začátečnické koloběžky, které vydrží.

Jak to vím? Viděla jsem, jak se Kostky vyrábějí. Přečtěte si moji reportáž!

Jakou koloběžku si mám koupit na cesty do práce?

Jak daleko a jakým terénem jezdíte? Jestli to máte tři kilometry městem, volila bych menší, obratnější kolobku, spíš praktickou než závoďáckou. Třeba Yedoo Rodstr nebo Kostku Twenty, z levnějších Yedoo RunRun City.

Yedoo Rodstr je do města ideální.

Yedoo Rodstr je do města ideální.

Jestli to ale máte dál, sáhněte po větší výleťácké fešandě. Jasně, i s malou koloběžkou zvládnete ujet deset kiláků, já jsem je jezdívala na těžkopádné Yedoo Four skoro rok. Jenže co mám velkou koloběžku, už se ráno nerozmýšlím, jestli se mi vůbec chce.

Ideální bude Kostka Hill, Yedoo Dragstr a větší. Menší než s koly 20/16 bych nebrala, snažila bych se koukat i na nižší nášlap.

Potřebuju jenom něco na lítání za dětmi…

Dokud mrňátko drandí na odrážedle, zvládnete ho s jakoukoliv koloběžkou. Osobně bych volila nějakou lehčí a menší – pro případ, že ji budete muset čapnout a naložit do autobusu nebo auta.

Yedoo Frida & Fred povozí dospěláky i děti.

Yedoo Frida & Fred povozí dospěláky i děti.

Prima bude třeba novinka Yedoo Frida & Fred, která je lehounká a můžete na ni nasadit jak dospělácká, tak dětská řídítka. Takže jakmile drobek povyroste, můžete si koloběžku půjčovat.

Mám metr devadesát. Existuje pro mě vhodná koloběžka?

Jestli se bojíte, že vám bude kolobka malá, soustřeďte se na výšku řídítek. Když se postavíte vedle koloběžky, měli byste je mít cca ve výšce kyčlí.

Že je to hrozně nízko? No, jo a ne. Na kolobce budete trochu předklonění, to je normální. Pomůže vám to předat řídítkům (a tím koloběžce) co nejvíc energie.

Pro srovnání jsem čapla svého přítele a krejčovský metr. Přítel měří 186 cm a kyčle má ve výšce 95 cm. Můj Trexx může mít řídítka ve výšce 90–98 cm, takže je pro něj jako dělaný.

Jestli jste ještě větší čahouni, mrkněte na Kickbike Cruise MAX. Ta má nastavitelná řidítka od 88 do 107 cm. To by bylo, aby byla někomu malá!

Omrkněte kolobky od Kickbiku, sednou i dlouhánům.

Omrkněte kolobky od Kickbiku, sednou i dlouhánům.

A kdyby přece? Existují nástavce, které dokážou řídítka zvýšit. Ale tipla bych si, že je budete časem spíš snižovat.

Vážím sto kilo. Která koloběžka mě uveze?

U každé koloběžky se uvádí nosnost. Ta by měla být o fous vyšší, než kolik vážíte, protože občas přijde nějaký hups a skok, takže kolobku zatížíte víc. Ale zrovna sto kilo není problém. Yedoo Trexx má nosnost 130 kg, Kickbike Cruise MAX 120 kg a Kostka Tour Max spolu s Crussis Urban dokonce 150 kg.

Crussis uvádí nosnost 150 kg.

Crussis uvádí nosnost 150 kg.

Mám nohy velikosti 47. Vejdu se na stupátko?

Zase si vezmu na pomoc přítele (a budu doufat, že si tenhle článek nepřečte). Ten taky vybírá boty v sekci „pro slůňata“ – má velikost 46,5. No a na mého Trexxe, který má nášlap dlouhý 40 cm, se vejde.

Na stupátku stojíte většinu času jednou nohou. Pokud si přišlápnete druhou, tak jen špičkou. Takže jo, vejdete se.

Nebudu jezdit jen po asfaltce, potřebuju vyšší nášlap?

Na dupání po polňačkách a lesních cestách vysoký nášlap nepotřebujete. Právě naopak, zbytečně byste si mákli, protože vyšší nášlap znamená větší dřepy. A to nechcete.

Na běžné cesty a necesty stačí můj Trexxík se světlou výškou nášlapu (od země ke stupátku) 4,5 cm úplně v pohodě a na něco divočejšího by stačilo ho přehodit na vyšší nášlap, tzn. 6,5 cm. Jasně, ne každá koloběžka tohle umí, ale taky málokdo potřebuje drandit přes kořeny a výmoly.

Trexx v pohodě zvládá cesty i necesty.

Trexx v pohodě zvládá cesty i necesty.

Ale když už se ptáte, tak jo, jsou tu i koloběžky do pořádného terénu. Třeba Kickbike Cruise MAX je na něj připravená nejen tím zmiňovaným nášlapem.

Zajímá vás, jaký terén s přehledem zvládnete a co bude chtít cvik? I o tom už mám článek.

Další otázky? Sem s nimi!

Napadá vás něco, na co jsem neodpověděla? Ptejte se! A jestli víte o někom, kdo vybírá koloběžku, pošlete mu tenhle článek, ať mu to trochu usnadníte. 🙂

Trhněte si!

Kam dál?

Příspěvek Jak vybrat koloběžku: Nejčastější otázky – Bára na kolobce 22. díl pochází z Šatna

Rozjíždíme půjčovnu kolečkových bruslí v Praze

$
0
0

Bojíte se, že si koupíte inline brusle, které vám nesednou? Neriskujte. Přijďte si na pražskou prodejnu SportObchod.cz vyzkoušet a otestovat kolečkáče, které vám na e-shopu padly do oka.

 

Jaké inlajny můžu provětrat?

Na vyzkoušení netrpělivě čekají oblíbené brusle K2 a Rollerblade. V tabulce zkontrolujte, jestli máme vaši velikost a hurá na stezku.

Pro borce máme připravené modely:

Dámy zase můžou vyzkoušet brusle:

Tabulka velikostí pánských bruslí

42 42,5 43 43,5 44 44,5 45 46 47
K2 VO2 S 100 Boa no no no yes yes no yes yes no
K2 VO2 S 90 Pro M yes no no yes yes no yes yes no
K2 Power 90 yes yes no yes yes yes yes yes no
Rollerblade Spark 90 yes no yes no yes no yes yes yes

Tabulka velikostí dámských bruslí

37 38 39 39,5 40 40,5 41 41,5 42
K2 VO2 S 100 X Pro W no yes yes no yes yes no yes no
K2 VO2 S 90 Pro W no yes yes no yes yes no yes no
K2 Helena 90 yes yes yes yes yes yes no yes yes
Rollerblade Spark 90 W yes yes yes no yes no yes no yes

Mám vybráno a chci si brusle zarezervovat

Paráda! Pak není nic jednoduššího, než zvednout telefon a zavolat nám na 530 503 100. Domluvíme se na modelu, velikosti a termínu a můžete testovat ostošest.

testování inline bruslí na prodejně sportobchod.cz v praze

Nechce se vám telefonovat nebo na to prostě nemáte čas? Nechte nám zprávu na praha@sportobchod.cz. Nezapomeňte napsat model bruslí, velikost a termín, kdy si chcete brusle půjčit.

A jak to vlastně celé funguje?

Před tím, než vyrazíte zkoušet brusle na stezku, musíme vyřídit pár formalit:

  • vyzvednete si brusle na pražské prodejně
  • vyplníme smlouvu o zápůjčce
  • zaplatíte vratnou zálohu ve výši ceny kolečkových bruslí

Pak už vám nebude nic bránit v tom, abyste z testovačky vyždímali co nejvíc.

Jakmile se dostatečně vyřádíte a přinesete nám brusle zpátky, vrátíme vám zálohu. Za jeden testovací den si řekneme 200 Kč a když je stihnete vrátit do 5 hodin, budete to mít za polovinu. Jestli se vám brusle zalíbí a budete si je chtít koupit, půjčovné odečteme z celkové ceny bruslí.

Chcete si vyzkoušet a porovnat dvoje inline brusle zároveň? Žádný problém. Cena půjčovného se ale samozřejmě navýší na 400 Kč. S dalšími páry navíc už naštěstí cena neporoste. Za jeden testovací den tedy více než 400 Kč nedáte.

Prodejna SportObchod.cz v Praze

Prodejna SportObchod.cz v Praze

Další inline čtení v online světě:

Příspěvek Rozjíždíme půjčovnu kolečkových bruslí v Praze pochází z Šatna

Under Armour – od amerického fotbalu k jehle a niti

$
0
0

Zbožňuji všechno, co má nějaký příběh. Najednou si té věci víc vážím a jsem pyšná, že ji mám. O to větší překvapení pro mě bylo zjištění, kdo stojí za značkou Under Armour.

Nejen, že to byl tehdy 23letý kluk, ale i kapitán týmu amerického fotbalu. Kevin Plank – sportovec a návrhář revolučního a aktuálně nejvyhledávanějšího sportovního oblečení na světě.

Dámské legíny Under Armour HG Armour Ankle Crop Print Ink a sportovní podprsenka Under Armour Mid Crossback Printed

Dámské legíny Under Armour HG Armour Ankle Crop Print Ink a sportovní podprsenka Under Armour Mid Crossback Printed

Všechno to začalo v roce 1996, kdy Kevin rozjel své první podnikatelské krůčky v suterénu babiččina domu. Svůj volný čas trávil cestováním po východním pobřeží USA s pár kousky oblečení v kufru auta ve snaze ho prodat. Asi nemusím říkat, jak to celé dopadlo i přes těžké začátky.

Za revoluční nápad může zpocený dres

Během tréninků a zápasů Planka nejvíce otravovalo neustálé převlékání dresů. Po čase si všiml, že kompresní šortky, které nosíval, zůstávaly jako jediné suché. To ho inspirovalo, aby zapracoval na tričku odvádějící vlhkost díky syntetické tkanině. A tak vytvořil první prototyp trička, které dal  spoluhráčům a přátelům.

Triko bylo hotový zázrak. Udržovalo těla sportovců v chladu i v suchu. Možná si teď říkáte, že už takovými vymoženostmi dávno disponovaly silné značky Nike, adidas nebo Reebok. Ale opak je pravdou! Plank byl se svým oblečením první a tito tři titáni jej později v jeho nápadu pouze následovali.

Dámské legíny Under Armour HG Armour Ankle Crop a sportovní podprsenka Under Armour Wordmark Strappy Sportlette

Dámské legíny Under Armour HG Armour Ankle Crop a sportovní podprsenka Under Armour Wordmark Strappy Sportlette

V jednoduchosti je přehled

Není nic horšího, než hledat konkrétní věc v nepřeberném množství nabídek. Plank myslel i na toto.

Pokud tedy budete hledat oblečení, které je ideální na nošení v letních parnech, můžete rovnou zamířit do kolekce HeatGear. V zimě zabruslete do kolekce ColdGear.

Cítím pečlivost a hrdost

A to pokaždé, když mi na tričko s nenápadným logem UA ukápne první kapka potu. To je ta chvíle, kdy si stáhnu pevněji vlasy a usměji se. Nemám na sobě jen sportovní oblečení, ale technologicky dokonalý outfit, který se mi přizpůsobuje v každé fázi tréninku.

Dámské legíny Under Armour HG Armour Ankle Crop a sportovní podprsenka Under Armour Wordmark Strappy Sportlette

Dámské legíny Under Armour HG Armour Ankle Crop a sportovní podprsenka Under Armour Wordmark Strappy Sportlette

Ne vždy se mohu spolehnout na počasí, kondici nebo na svou náladu po celém pracovním dnu. Avšak na Under Armour se mohu spolehnout za všech okolností. Ne nadarmo Under Armour znamená v překladu „v brnění“. Dokonalá zbroj pro ty pravé rytíře (a ctné rytířky).

Další čtení…

Endurance: Jak jsem se stala nejšťastnější holkou na světě
Představujeme novou značku sportovního oblečení Endurance
adidas Parley: Ekologická revoluce v oblečení na Australian Open

Příspěvek Under Armour – od amerického fotbalu k jehle a niti pochází z Šatna

RECENZE: Tenisové boty Babolat Propulse Rage Clay

$
0
0

Francouzská firma Babolat nevyrábí pouze kvalitní tenisové výplety a rakety, ale nabízí komplexní nabídku tenisové výbavy včetně obuvi. Té se sice začala věnovat o něco později oproti raketám, ale už je hezkých pár let zaběhnutou značkou, se kterou se na tenisových dvorcích setkáváme čím dál častěji.

Obuv sice není tak dominantním hráčem na trhu, ale vzhledem k široké nabídce je z čeho vybírat. V této recenzi se podíváme na špičkový model na antuku Babolat Propulse Rage Clay.

Bolestné vzpomínky

Měl jsem to štěstí, nebo spíš smůlu, že jsem se k prvním teniskám Babolat dostal hned zkraje po jejich uvedení na trh v roce 2003. Myslím, že mi je přivezl strýc z Německa a byl jsem hodně překvapený z jejich robustního designu a podrážky Michelin.

Obuv byla velmi pevná, těžká a měla celou řadu na první pohled zajímavých prvků včetně síťovaných bloků na svršku a šněrovacího mechanismu podobného spíše z pohorek.

první tenisová obuv babolat

Po nazutí jsem byl ale ihned rozčarován z vnitřního nepohodlí, které pramenilo z vystouplých švů uvnitř boty, které mě řezaly do prstů. Nevím, zda-li to byla vada jen toho jednoho kusu nebo se takto bota nepovedla, ale od té doby jsem na obuv Babolat zanevřel.

Nicméně každoročně po očku sleduji, kam se vývoj obuvi této značky posunul a zdá se mi, že některé parametry se nezměnily ani po více jak 15 letech.

Těžší než obvykle

Tento vrcholný model s přídomkem Rage se velmi podobá loňskému modelu Fury, se kterým sdílí několik vlastností a parametrů.

Především je to vyšší hmotnost, která dosahuje úctyhodných 410–415 g u velikosti 45. Není to sice zdaleka nejtěžší obuv, co jsem měl na nohou, ale pořád je to oproti odlehčeným modelům jiných značek významně vyšší zátěž.

hmotnost tenisové boty Babolat Propulse Rage Clay

Ještě než ale botu zcela za hmotnost odsoudíme, je potřeba se podívat na to, proč je tak těžká.

Hlavním důvodem je množství zpevňujícího materiálu, který botu dělá velmi tuhou. Svršek je tvořen z kombinace pružné síťoviny, gumy a pevných syntetických pásek, které důkladně obepínají kotník a jsou součástí šněrovacího mechanismu.

Musím Babolat pochválit za nulový break-in, kdy se ohyb na špičce chová velmi přirozeně a nedochází zde k praskání materiálu či nepohodlí v oblasti prstů, které se často u nové obuvi projevuje.

Můžete tak s ní na dvorec nastoupit ihned po vybalení z krabice bez nutnosti si botu předem několik hodin či dní vyšlápnout.

Komfort na prvním místě

Vnitřek obuvi Babolat Propulse Rage Clay je až nadstandardně vypolstrován a po nazutí se budete cítit jako v bavlnce. Full Insock konstrukce s macatými límečky je velmi příjemná a zároveň kotník stabilizuje.

O další stupeň pohodlí navíc se stará kvalitní vyjímatelná vložka Ortholite. Musím uznat, že z pohodlí, které bota nabízí, jsem byl velmi mile překvapen. Dokážu si představit, že v tomto ohledu obuv poslouží širokému spektru hráčů.

vyjímatelná vložka ortholite v tenisových botách Babolat Propulse Rage Clay

Velmi dobře na mě také působí prodyšný jazyk, který je součástí botičkové konstrukce. Ten je příjemně měkký a po designové stránce je také povedený. Najdete na něm název modelu s našitou visačkou Propulse Rage.

prodyšný jazyk tenisové boty Babolat Propulse Rage Clay

Teď už je zřejmé, proč je obuv tak těžká. Vše je podřízeno vnitřnímu komfortu, kde se měkkým materiálem nešetřilo a stejně tak robustně působí bota navenek.

Pro vášnivé tenisty

V angličtině znamená výraz „rage“ zuřivost, vztek nebo také vášeň. Pokud patříte mezi agresivní hráče, kteří vyznávají silový tenis a po kurtu se pohybujete jako dravec, pak pro vás může být tento model zajímavou volbou.

Šněrovací systém X-Support se dvěma spletenými pásy, které výrazně obepínají střed chodidla, v kombinaci s asymetrickým vedením jednotlivých ok pro tkaničky šikmo po nártu, umožňuje opravdu důkladné utažení a zafixování.

V tomto ohledu záleží jen na vaší síle při utahování a pokud pocítíte diskomfort, stačí tkaničky o něco málo povolit.

Do tkaniček si ale musím rýpnout. Stávalo se mi i několikrát za hodinu, že se samovolně rozvázaly a to nebyla náhoda. Proto je doporučuji ihned vyměnit a nahradit jiným typem.

šňerování tenisové boty Babolat Propulse Rage Clay

Brnění kolem vnitřní části palce nepatří k těm nejmacatějším, ale rovnoměrně pokrývá velkou část nejvíce zatěžované oblasti boty při skluzech a brzdění zadní nohou.

Je vyrobeno z pružné gumy a vede od kloubu palce až po špičku s vykrojením v oblasti ohybu. Díky tomu je tato část boty poddajná a zároveň dobře izolovaná proti vniknutí antuky do boty.

Myslím si, že se svršek i vnitřek boty Babolat Propulse Rage Clay i přes vyšší hmotnost povedl, což se bohužel nedá říct o podrážce.

špička tenisové boty Babolat Propulse Rage Clay

Michelin raději na asfalt

Zdá se to být paradoxní až nepochopitelné, ale jinak velmi dobrý dojem z boty zcela zásadně kazí její poslední část, která je pro pohyb na antukovém dvorci zcela zásadní. Podrážka od renomovaného výrobce pneumatik Michelin se zcela míjí účinkem.

Je mi záhadou, jak je možné, že ji Babolat opakovaně ve stejném designu i materiálovém složení dává do svých modelů.

špička tenisové boty Babolat Propulse Rage Clay

Podešev boty Babolat Propulse Rage Clay je hned od prvních kroků velmi tuhá. Nejsou to jen má slova, ale toto tvrzení se opírá o vyjádření dalších hráčů z mého okolí.

Vzhledem k jednolité konstrukci podrážky s užším prostředkem by člověk očekával, že ve středu boty bude podešev dostatečně pružná. Je tomu ale právě naopak. Působí to na mě jako dva zcela odlišné celky, které výrobce na sebe nalepil a nelámal si hlavu s testováním.

boční strana tenisové boty Babolat Propulse Rage Clay

Příjemný svršek a vnitřek boty se tak tluče s tvrdým spodkem, který při každém kroku klade mírný odpor. Síla potřebná pro ohnutí podrážky je tak výrazně vyšší než u konkurenčních modelů.

Stejně tuhý dojem mám také z pěny, na které je podrážka instalována. Není zdaleka tak měkká a pohodlná, takže tlumení nárazů při dopadech je slabé.

Je ale dost dobře možné, že pokud si tenisky obuje hráč s o 20 kg vyšší hmotností, bude bota reagovat jinak. Avšak na mých 68 kg se bota chová až příliš tvrdě a necitlivě.

Skluzem ven z kurtu

Když už jsem se do podrážky pěkně „obul“, budu v tomto trendu bohužel pokračovat.

Vzor podrážky je sice antukový, nicméně její designové uspořádání je nešťastné. Jednotlivé řady rybích kostí mají na střídačku odlišnou šířku a když po nich přejedete prstem, velmi snadno se ohýbají a působí příliš měkkým dojmem.

Vnitřní část podrážky v oblasti palce má hlubší dezén oproti zbytku, což na první pohled působí logickým dojmem, ale guma je tam tak měkká, že se vzorek po přitlačení ohne ještě více. To má za následek situaci, kdy se podrážka do antuky nezařízne.

podrážka tenisové boty Babolat Propulse Rage Clay

Vzorek po zatížení de facto mění svůj tvar na plocho a vy tak ztrácíte přilnavost. Ve srovnání např. s mými Asics Speed Solution FF je výkon podrážky na antuce neporovnatelně horší. Tato klouzavost se projevuje především v postranních skluzech v jeho poslední fázi, kdy nejvíce zabíráte, abyste se dostali zpět do výchozí pozice.

V tu chvíli ale podrážka selhává a dochází ke ztrátě trakce. To má za následek drobnou ztrátu času a hlavně cenné energie, která přichází vniveč. Opravdu si nedovedu představit, proč je podrážka takto konstruována, když stačí pár skluzů a člověk ihned pozná, že je něco špatně.

Pro koho jsou?

Vzhledem k nevyhovující podrážce se mi tato obuv na závěr hodnotí velmi těžko, ale přesto si troufnu tvrdit, že by si své příznivce najít mohla. Vzhledem k problematické podrážce a vyšší hmotnosti ji nedoporučuji juniorům a lehkým hráčům, kteří botu nedokáží tolik zatížit a využít její pevnou konstrukci.

Naopak ji doporučím těžším hráčům s hmotností 80 kg a více, kteří potřebují pevnou, stabilní a zároveň velmi komfortní botu, co vydrží i hrubší zacházení. Využití najde jak u amatérských tenistů, tak klubových hráčů, kterým se líbí extravagantní design a robustní konstrukce, která by mohla vydržet nejednu sezónu.

tenisové boty Babolat Propulse Rage Clay

Pokud si ale libujete v lehké a poddajné obuvi s lepším citem pro povrch, pak se podívejte po jiném modelu Babolat (např. Jet Mach 2) nebo rovnou jiné značce. Je vždy smutné, pokud u jinak dobré obuvi významně selže některá z jejích součástí a dvojnásob to zamrzí v případě, že se jedná o podrážku, která je pro pohyb zcela zásadní.

Babolat mě po těch mnoha letech příjemně překvapil v komfortu a dílenském zpracování své obuvi, ale jeho spolupráce s Michelinem na mě působí dost rozpačitým dojmem, což je velká škoda.

Chci Babolat Propulse Rage »

Závěrečné shrnutí

Plusy tenisové obuvi Babolat Propulse Rage Clay:

+ Vynikající komfort uvnitř obuvi
+ Robustní konstrukce pro vysokou zátěž
+ Kvalitní materiály a zpracování
+ Pevný šňerovací mechanismus
+ Povedený extravagantní design

Mínusy tenisové obuvi Babolat Propulse Rage Clay:

Příliš tvrdá a nepoddajná podrážka
Špatná trakce v kritických skluzech
Vyšší hmotnost
Rozvazující se tkaničky

Další servis tenisového čtení…

RECENZE: Tenisová raketa Head Graphene 360 Radical PRO
Velká testovačka raket a bot Babolat v Brně
Seznamte se s tenisovým fanatikem Zdeňkem Hrabálkem
RECENZE: Tenisové boty Wilson Amplifeel 2.0 Clay

Příspěvek RECENZE: Tenisové boty Babolat Propulse Rage Clay pochází z Šatna


RECENZE: Tenisová raketa Babolat Pure Aero 2019

$
0
0

Model Pure Aero z rukou konstruktérů francouzské firmy Babolat proslavil španělský tenista Rafael Nadal. Jeho mocný švih a brutální topspin si žádají něco speciálního a konstrukčně je tato raketa vskutku unikátní. Její aerodynamický tvar rámu nemusí být každému po chuti, ale nutno dodat, že pocitově raketa vskutku rychleji prořezává vzduch a švih se tak zdá být rychlejší.

Na kolik je to jen výplod placebo efektu a na kolik je to měřitelná hodnota, je otázkou. Nicméně logiku tato teorie má a tak s ní budeme počítat.

Využijte slevového grandslamu a pořiďte si nejen tenisovou raketu Babolat Pure Aero s 15% slevou. Zadejte slevový kód 725584-DVZIOL a oprašte svoji tenisovou výbavičku. Sleva platí na všechny produkty značky Babolat až do 9. června.

Chci 15% slevu na Babolat »

Design sportovního auta

Před mnoha lety, když Pure Aero spatřila světlo světa, jsem ji také zkoušel, ale nebyla mi po chuti. Nezdálo se mi, že s ní mám takovou přesnost a kontrolu jako s Pure Drive a navíc zmíněný aerodynamický tvar mě vyloženě rušil při hraní.

Při přidržování rakety nehrající rukou v krčku se rám více zapustí do úchopu mezi ukazováčkem a palcem, což je docela zvláštní pocit, pokud jste celý život zvyklí hrát s klasickým obdelníkovým či kulatým tvarem rámu.

Krček rakety působí muskulaturním dojmem a evokuje ve mně sportovní vozy značky Lamborghini. Hlava rakety je tvarem velmi podobná Pure Drive a zdobí ji pouze množství hrbolků na vnitřní straně rámu, které mají za úkol lépe tlumit vibrace a odvádět je pryč z povrchu rámu.

Největší novinkou v konstrukci rakety je šestice obloukovitých průchodek zvaných Spin Grommets. Ty se nacházejí jak ve spodní části, tak v horní části hlavy na jejím středu a jsou šité na míru topspinovým úderům.

Topspinem k vítězství

Nejzásadnější otázku na funkčnost těchto nových průchodek zodpovím bez většího zaváhání. Ano, skutečně jsem měl při testování pocit, že raketa díky této nové technologii generuje více spinu. Celé to má i psychologický efekt.

Pokud hrajete s raketou, která už sama o sobě má generovat více spinu, tak se o něj sami mnohem více snažíte. Je proto na místě si položit otázku, zda-li je vaše technika na takové úrovni, abyste si mohli více spinu dovolit a zda-li je to styl hry, který vám vyhovuje. Pokud ano, máte k vítězství zase o něco blíže.

S hmotností 300 g bez výpletu se jedná o rám vhodný pro zkušené hráče, co si nechodí jen tak zapinkat, ale chtějí si užít tenis naplno a mají rádi kontrolu nad situací na kurtu. Vyvážení 320 mm je pro třistagramové rakety Babolat Pure Aero typické a poskytuje optimální poměr mezi kontrolou a rychlostí míčku.

Při srovnání s Pure Drive jsem měl pocit větší kontroly výšky míčku nad sítí. Chyb do sítě se s touto raketou budete dopouštět jen minimálně a proto ji ocení široká paleta hráčů a hráček, kteří raději hrají na jistotu na úkor tvrdosti a přesnosti úderů.

Tvrdé pumelice nečekejte

Zmínil jsem, že se jedná o topspinovou raketu s výbornou hrou vysoko nad sítí. S tím přichází jeden nedostatek v podobě ne úplně optimální reakce rámu na tvrdé přímé údery. Občas se mi stávalo, že mi raketa při zásahu míčku na plocho zvláštně zavibrovala v ruce a to jsem úder trefil čistě.

Tento nečekaný efekt mají pravděpodobně na svědomí spinové průchodky, které jakoby si nevěděli s tímto typem úderů rady. Mimochodem průchodky mají ještě jednu slabinu – generují cinkavý zvuk, který je dosti rušivý. Nasazením tlumítka za pár korun se ale naštěstí tento neduh snadno odstraní.

Kontrola je to, co u Pure Aero budete hledat a ve vrchovaté míře také najdete. Hlava rakety 645 cm2 poskytuje pohodlný sweetspot, který toleruje i méně přesné zásahy míčku. Údery od základní čáry jsou velmi jisté a udělat chybu, když nejste zrovna pod tlakem, je možné snad jen úmyslně. Zároveň jsem byl velmi mile překvapený, jak snadno raketa generuje energii bez většího úsilí.

U úderů se tak nenadřete ani když je hrajete „jen tak“ a přesto s nimi budete spokojeni. Velmi dobře raketa také zvládá hru na síti, kde se chová podobně jako při úderech odzadu, ale zde bych řekl, že je o něco málo přesnější. Bez problémů si ji dokáži představit v rukách hráče, co rád překvapivě nabíhá na síť a ukončuje tak dlouhou výměnu.

Komfortní a vyháněcí podání

U podání se raketa chová podobně jako u všech úderů. Míček dáte s jistotou přes síť téměř bez úsilí a s dvojchybami problémy mít nebudete. Velmi dobře se mi s raketou podávaly míče ven z kurtu. Krásně to s ní zatočíte kam chcete a protihráče vyženete až k vedlejšímu dvorci.

Horší je to s razancí, kterou vám tato raketa při přímém podání neposkytne. Zkrátka je potřeba míček na strunách podržet trochu déle a nezbavovat se ho. To ostatně platí pro všechny údery.

Styl hry servis-volej je zde ale přesto možný ve chvílích překvapení a to obzvlášt po druhém více roztočeném podání. Kde jsem s raketou také bodoval, byly čopované údery, a to z obou stran. Jejich drobnou slabinou je nižší rychlost, ale zato s velkou porcí jistoty a solidní délkou.

Poctivě provedený slice daleko na základní čáru vás snadno vrátí zpátky do hry a dodá vám čas potřebný k regeneraci. Tuto vlastnost rakety ocení nejeden hráč, který si libuje v dlouhých a fyzicky náročných výměnách.

Pro koho je?

Z rakety jsem velmi příjemně překvapený. Je méně náročná na ovládání než jsem čekal a dokonce bych ji označil za velmi snadno hrající raketu, která bude sedět širokému spektru hráčů. Nenadřete se u ní, protože sama o sobě generuje dostatek energie a bez problémů s ní vydržíte hrát dlouhé hodiny.

Vhodná je tak i pro trenéry, kteří většinu hodiny nahrávají a potřebují mít raketu, která se postará o dlouhé údery hluboko do kurtu s malou energetickou náročností.

Model Babolat Pure Aero 2019 dobře poslouží jak amatérům, tak klubovým až závodním hráčům a hráčkám. Osobně ji vidím na pomezí výborné rakety pro hobíky a solidní závodní rakety pro nadějné juniory. Snadno s ní zvládnete celostátní víkendový turnaj a užijete si s ní hromadu zábavy i při obyčejném zápase s kamarády na obecním kurtu.

Někoho možná od koupě odradí křiklavý design, ale byla by škoda v tomto ohledu trochu nezariskovat. Ostatně míček je také žlutý, tak proč výbavu nesladit. Rozhodně to není fajnovka, která by od hráče vyžadovala nějakou speciální dovednost či úroveň tenisu a to z ní dělá velmi zajímavý model pro širokou veřejnost.

Chci Babolat Pure Aero »

Plusy:

+ Velmi příjemná a snadno ovladatelná
+ Sama generuje dostatek energie
+ Napomáhá ke spinovým úderům
+ Velká jistota všech úderů
+ Unikátní design rámu

Mínusy:

Není vhodná pro přímé údery
Cinkavý zvuk rámu (nutné tlumítko)
Postrádá lepší přesnost

Další servis tenisového čtení…

RECENZE: Tenisová raketa Head Graphene 360 Radical PRO
Velká testovačka raket a bot Babolat v Brně
Seznamte se s tenisovým fanatikem Zdeňkem Hrabálkem

Příspěvek RECENZE: Tenisová raketa Babolat Pure Aero 2019 pochází z Šatna

Doběhněte neposedné vlasy s čelenkami a nákrčníky Bjež

$
0
0

Zkrocení ženské hřívy i originální designový doplněk. Čelenky a nákrčníky české firmy Bjež představují všechno, co si kdy každý běžec i sportovec přál. Kolikrát jste vyběhli s pohodlně a pevně nasazenou čelenkou, ale i tak jste měli v cíli vlasy všude a čelenku zamotanou někde mezi nimi?

Dámské čelenky Bjež.

Dámské čelenky Bjež

Pohodlí, které si zamilujete

Čelenky jsou z jemného polyesterového materiálu se sametovou podšívkou, díky které budou držet tam, kde mají. Ať už si jdete zaběhat, zajezdit na kole, inline bruslích nebo se proháníte po hřišti, čelenka splní svůj účel vždy na 100 %.

A kdo chce být ještě originálnější, může si ji vzít jako doplněk na ples.

Každému sedne stylově něco jiného. Někdo má rád tenké čelenky, jiný zase široké. V nabídce Bjež si vybere každý.

Chci si vybrat tenkou čelenku »

 

Dámské čelenky a nákrčníky Bjež.

Dámské čelenky a nákrčníky Bjež.

Líbí se mi víc široké čelenky »

Pochlubit se můžou svými 5P:

  • Pohodlné – jemný materiál, netlačí ani pod helmou
  • Povolné – velikost si nastavíte, jak potřebujete – padnou dětským hlavičkám už od 4 let
  • Pevné – nikam nesklouznou a během sportování drží na místě, jak mají
  • Parádní – originální a neokoukané vzory
  • Perfektní – vyzkoušejte sami

Nejlépe budou držet, když je budete mít volnější. Čelenka utažená nadoraz bude klouzat směrem dozadu a tím pádem ztratí svou jedinečnost.

Dejte K.O. chladnému počasí

Nenechte se odradit větrem a nízkými teplotami. Na chladné měsíce si hlavu a uši schováte pod širokou zimní čelenku. Je z prodyšného materiálu s výbornými tepelně-izolačními schopnostmi, takže si klidně můžete dát do těla, aniž byste to odnesli s teplotami.

Balení čelenek a nákrčníků Bjež.

Balení čelenek a nákrčníků Bjež

Chci si vybrat zimní čelenku »

Krk ochráníte nákrčníkem z rychleschnoucího materiálu, který díky plochým švům drží tvar a zároveň je i pěkný na pohled. Určitě vás potěší i jeho multifunkčnost. Můžete si z něj složit:

  • čelenku
  • čepici
  • potítko
  • šátek

V extrémně chladném počasí si pak nákrčník hodíte přes nos a pusu a můžete pokračovat v tréninku.

Chci si vybrat nákrčník »

Pánské čelenky a nákrčníky Bjež.

Pánské čelenky a nákrčníky Bjež

Vybírejte, kombinujte, míchejte

Díky rozmanitosti a originálnímu designu si složíte svůj vlastní sportovní set:

  • Tenkou čelenku a nákrčník
  • Širokou čelenku a nákrčník
  • Zimní čelenku a nákrčník

Pokud ale máte už ze všeho překombinovanou hlavu, máme pro vás pár setů připravených.

Chci se podívat na sety »

Další čtení …

Under Armour – od amerického fotbalu k jehle a niti
Endurance: Jak jsem se stala nejšťastnější holkou na světě
Představujeme novou značku sportovního oblečení Endurance
adidas Parley: Ekologická revoluce v oblečení na Australian Open

Příspěvek Doběhněte neposedné vlasy s čelenkami a nákrčníky Bjež pochází z Šatna

Oslňte na kurtu nevídaným designem tenisových raket Wilson Bold

$
0
0

Máte rádi jednoduché vzory a už vás bolí oči z pestrobarevných kombinací sázejících na reflexní barvy? Právě pro vás je tu nová řada tenisových raket Wilson Bold.

Designéři z Wilsonu, zřejmě milovníci safari, se nechali inspirovat zebrami a stvořili rakety kombinující černou a bílou barvu. A musíte sami uznat, že šlo o trefu do černobílého.

Kráska pro milovníky topspinových úderů

Raketu Wilson Blade 98S Bold si oblíbí hráči vyznávající agresivní a útočný tenis. Hlavní vychytávkou je Spin Effect Technology, která dává při správné technice míčku až neskutečnou rotaci.

Chci Blade 98S Bold »

S menší hlavou 632 cm2 je vhodná spíše pro zkušenější hráče, kteří již nemají problém trefovat míčky v oblasti sweet spotu. Její hmotnost 294 gramů je vhodná i pro pokročilé ženy.

Wilson Bold

Rychlá a přesná puška pro střelbu od základní čáry

Raketa Wilson Pro Staff 97L Bold si rychle získá vaše srdce nejen díky zebrovanému designu, ale především svýmy parametry, které jsou dokonalé pro diktování tempa hry od základní čáry.

Raketa má menší hlavu 626 cm2, což z ní dělá zbraň spíše pro pokročilejší tenisty. Vyvážení mírně do ruky vám přinese dokonalou kontrolu nad umístěním míčku. Rám rakety obsahuje nový +BRAIDED Graphite, který přispívá k její nižší váze. 290 gramů v pohodě ovládnou i hráčky, které se vyžívají v tvrdších úderech.

Chci Pro Staff 97L Bold »

Wilson Bold

Muší váha pro křehké ženy a juniory

Odlehčená raketa Wilson Ultra 100 L Bold si najde svoje fanoušky především u mladší generace, ale také u středně pokročilých hráčů a hráček, jenž hledají lehčí raketu pro celodvorcový tenis. Hlava o velikosti 645 cm2 odpustí i nějaký ten hůře trefený míček. Vyvážení mírně do ruky pak dodá naprostou kontrolu nad umístěním míčku.

Technologie Wilson Crush Zone je zabudovaná v rámu rakety a pomáhá k ještě rychlejším úderům. Raketa navíc disponuje inteligentním gripem, který si nastavíte přesně podle svého herního stylu.

Chci Ultra 100L Bold »

Velký sweet spot a rotace bez námahy

Wilson Burn 100 LS Bold je všestranná raketa pro pokročilé hráče s čistou technikou úderů. Její menší hmotnost 280 gramů ji dělá oblíbenou i mezi ženami a mladšími hráči. S hlavou velikosti 645 cm2 raketa odpustí i menší chybky. Technologie Wilson Spin Effect vám pomůže k topsinovým úderům.

Raketa je obohacena také o technologii Wilson Parallel Drilling, která vám přinese více komfortu a větší sweet spot. Toho je dosaženo zachováním stejného úhlu u každé průchodky.

Chci Burn 100 LS Bold »

Tenisový batoh Wilson Super Tour Backpack Bold Black/White

Stylová taška pro tenisové maniaky

Vybrali jste si tu pravou, ale váš tenisový bag se k ní nehodí? Prohlédněte si tašku Wilson Super Tour Compartment Large Bold, která vyniká stejným designem jako rakety řady Wilson Bold. Tato skvělá taška v pohodě pojme veškeré vybavení na tenisový zápas či turnaj. Jedna z kapes je navíc vybavena termoochranou.

Tašku lze navíc nosit nejen v ruce a přes rameno, ale také na zádech. Kvalitní polstrované popruhy vás určitě nebudou tlačit. Tuto tašku si oblíbí nejen profíci, ale i opravdoví nadšenci, kteří vlastní více raket a tenis je jejich hlavním koníčkem.

Chci tašku Wilson Bold »

Batoh na tenis pro příležitostné hráče

Tenisté, kteří nevlastní větší množství tenisových raket si v pohodě vystačí s batohem Wilson Super Tour Backpack Bold. Ten je opět vyrobený v zebrovaném designu Bold. Batoh ocení rekreační tenisté, pro které by taška byla zbytečně velká. S tímto batohem navíc můžete vyrazit na tenis třeba i na kole. Nebude vás totiž nijak omezovat v pohybu.

Batoh je z odolného materiálu, který se snadno čistí. Velké množství různých kapes zajistí přehled o věcech v batohu. Skvělou vychytávkou je také kapsa s termoochranou na láhev, díky které si pití udrží příjemnou teplotu.

Chci batoh Wilson Bold »

Další servis tenisového čtení…

Více o modelové řadě Wilson Bold
Slevový grandslam – zasmečujte ceny vybavení Babolat o 15 % níž
RECENZE: Tenisová raketa Babolat Pure Aero 2019
RECENZE: Tenisová raketa Head Graphene 360 Radical PRO

Příspěvek Oslňte na kurtu nevídaným designem tenisových raket Wilson Bold pochází z Šatna

RECENZE: Tenisové boty adidas SoleCourt Boost Clay

$
0
0

Příznivci tenisové obuvi značky adidas se v minulých letech spoléhali především na model Barricade, který několik let patřil mezi vlajkové lodi této značky. Robustní konstrukce, špičkové zpracování a solidní výdrž tuto obuv zdobila. Horší už to bylo s hmotností, která připomínala spíše pohorky, než lehkou sportovní obuv.

Novinka v podobě tenisové obuvi adidas SoleCourt Boost Clay na řadu Barricade navazuje a přichází se svěžím designem, který alespoň opticky botu odlehčuje.

Tenisové boty adidas SoleCourt Boost Clay

S tímto modelem se aktuálně po antukových dvorcích prohání tenisové hvězdy jako Dominic Thiem, Alexander Zverev a v dámské verzi je nosí Angelique Kerber. V tomto barevném provedení je uvidíme na letošním French Open.

Chození po obláčcích

Když jsem si poprvé tenisové boty adidas SoleCourt Boost obul a vyrazil na první trénink, tak jsem si připadal, jako když kráčím po nadýchaných obláčcích. Ten pocit mě tak překvapil, že jsem měl tendenci neustále koukat pod nohy a ujišťoval se, že je vše v pořádku.

Obzvláště výrazné je to v situaci, když přecházíte např. z kurtu po chodníku do auta, kdy se na betonovém podkladu kolíbavým krokem střídavě vznášíte a propadáte do měkkého materiálu pěny Boost. Na tuto extrémně měkkou mezipodešev je napojena velmi měkká podrážka, která tento pocit propadu do neznáma ještě umocňuje.

Pěna Boost v tenisových botách adidas SoleCourt Boost Clay

Nedá mi to a zde zvednu varovný prstík. Stalo se mi, že jsem po hře cítil bolest v patě. Zda-li to bylo přílišnou měkkostí materiálu nevím, ale faktem je, že se mi to dříve s mojí obuví nestalo. Přirovnal bych to k efektu příliš měkké matrace – někomu vyhovuje, jiného z ní bolí záda.

Naštěstí se na antuce při samotném hraní extrémní měkkost v došlapu tolik neprojevuje a naopak teprve tam se ukáží hlavní přednosti této špičkové tenisky.

Většinou začínám recenze od svršku boty, ale zde si dovolím udělat výjimku z toho důvodu, že celé to nadšení z této obuvi pramení převážně z vynikající konstrukce podrážky. Ta překonává veškeré představy o stabilitě a klouzání na antuce posouvá na zcela novou úroveň.

Zesílená podrážka a ochrana palce tenisové obuvi adidas SoleCourt Boost Clay

Bez dlouhého štrachání v paměti mohu konstatovat, že adidas SoleCourt Boost Clay je nejstabilnější antuková bota, kterou jsem měl kdy na nohou.

Podrážka jako letiště

Když jsem tenisovou botu poprvé vybalil z krabice, tak jsem si říkal, že asi došlo k chybě ve velikosti. Štítek však ukázal evropskou velikost 45 1/3, což zhruba odpovídá mým pětačtyřicítkám. Po nazutí jsem sice vnímal o něco větší prostor uvnitř boty, ale druhá tenčí ponožka vše spravila.

Polstrování kolem kotníku je mimořádné a tvoří jej jakýsi nafouknutý kruh, který je vidět i z venku a designu boty přidává na opulentnosti. To, co se nachází pod svrškem boty a mezipodešví, se nedá nazvat jinak než letištěm. Plocha podrážky je obrovská a značně přesahuje okraje vrchní části boty. Je to jako když byste měli chodidlo položené na voru nebo měli na nohou mini sněžnice.

Podrážka tenisové boty adidas SoleCourt Boost Clay

Nedalo mi to a poměřil jsem tuto podrážku s botou Asics Gel-Solution Speed 3. Výsledkem je rozdíl 1 cm jak do délky podrážky, tak do šířky, což v přepočtu dělá o necelých 10 % větší plochu kontaktu s povrchem ve prospěch této adidasky.

Není tak divu, že při skluzech máte nohu doslova přibitou k zemi. Může za to speciální boční výčnělek rozšiřující podrážku z vnější části, což vede až k předimenzované stabilitě. Hned na začátku tréninku jsem v jeden moment při skluzu zastavil o něco dříve, než jsem očekával a než bych potřeboval. Musel jsem se trochu naučit botu jinak zatěžovat a odlehčovat tak, aby přílišný tlak chodidla nezpůsoboval zbytečně razantní zabrždění.

Podrážka tenisových bot adidas SoleCourt Boost Clay

Tenisová bota jako závaží

Příznivci značky adidas ví, že hmotnost modelu Barricade byla extrémní a svědčila spíše silovým hráčům. To se nemění ani u tohoto modelu, který dokonce přidává nějaký ten gram navíc a v mé testované velikosti vážil v průměru 465 g. To je téměř půlkilová zátěž pro každé chodidlo.

Možná si říkáte, gram sem, gram tam, ale např. ve srovnání s nejlehčím závodním modelem Speed Solution FF Clay (362 g) od Asicsu, je rozdíl 103 g. Abych tuto zátěž navíc lépe demonstroval, využil jsem krokoměru při jednom ze zápasů.

Tenisové boty adidas SoleCourt Boost Clay

Hrál jsem utkání v délce 1 hodiny a 12 minut s vítězným skóre 6:2, 6:4. Naběhal jsem vzdálenost 2,71 km a udělal v průměru 114 kroků za minutu. Když si to celé vynásobíme, dostaneme se k celkovému počtu 8 208 kroků. S testovanou tenisovou obuví adidas SoleCourt Boost jsem tak během tohoto krátkého zápasu nazvedal 3 816 kg, čili téměř 4 tuny.

Pokud bych hrál s výše uvedenými teniskami od Asicsu, dělala by celková zátěž pro nohy jen 2 971 kg. Rozdíl tedy činí úctyhodných 845 kg v neprospěch adidasek.

Pochopitelně je tohle hraní si s čísly jen teorie, ale pravda je taková, že v dlouhém maratonském zápase bude rozdíl ještě markantnější a jsem přesvědčený, že konečný výdej energie bude s touto obuví výrazně větší. Navíc se zde nebavíme jen o vytrvalosti a je potřeba brát v potaz samotné zrychlení při běhu, které je i pocitově mnohem horší, než s konkurencí od Asicsu. Rozjet nohy do plných obrátek při dobíhání kraťasu vám dá pořádně zabrat. Výborná stabilita a trakce si zde bere svou daň.

Podrážka tenisové obuvi adidas SoleCourt Boost Clay

Prvotřídní materiály a zpracování

Vyšší hmotnost je v podstatě jen jedinou vadou na kráse této jinak velmi příjemné obuvi. Design i barevné provedení je moderní, ale nijak závratně do světa nekřičí. Ochranný prvek palce a čuflíky na svršku špičky z měkké gumy jsou rovnoměrně rozprostřeny a dávají designu řád.

Špička boty je v podstatě jakýsi vak, ve kterém je uložena botičková konstrukce zbytku boty. První řada tkaniček je schována uvnitř boty, což může komplikovat jejich výměnu. Jazyk boty je malý a tenký, nicméně žádné nepohodlí či nedostatečné ukotvení chodidla v botě jsem nepociťoval. Vynikající je break-in na špičce, čili botu můžete používat hned od vybalení z krabice bez nutnosti vyšlapování materiálu.

Ochrana palce tenisové obuvi adidas SoleCourt Boost Clay

Pro odlehčení bych měl jednu kaňku na jinak bezvadné konstrukci boty. Pokud stejně jako já často po hraní usedáte rovnou do auta a přejíždíte hrát ještě někam jinam, tak silně doporučuji si boty pro řízení vyměnit.

Díky široké konstrukci a masivní podrážce se mi totiž stávalo, že jsem omylem mačkal plynový i brzdový pedál najednou. Je to sice detail, který s tenisem nemá nic společného, ale z praktického hlediska na to raději upozorňuji. Bylo by dost úsměvné a zároveň nešťastné, kdybyste si s touhle adidaskou sice pěkně zahráli, ale při zpáteční cestě domů způsobili nehodu. Menší velikosti než EUR 45 s tímto snad problém mít nebudou.

Špička tenisových bot adidas SoleCourt Boost Clay

Pro koho tenisové boty adidas jsou?

Tenisové boty Adidas SoleCourt Boost Clay jsou špičkové boty na antuku s mimořádně stabilní konstrukcí a vynikající podrážkou. Pokud hrajete agresivní tenis, místo čistého dobíhání míčků spíše kloužete, pak je tato bota jednou z nejlepších na trhu.

Její pohodlí a měkkost je extrémní, což nemusí být po chuti každému. Pokud preferujete tvrdší botu s lehčí konstrukcí pro rychlejší sprinty a reakce, pak toto nemusí být šálek vašeho čaje. Hmotnost je nejslabším článkem této obuvi a s tím je třeba počítat.

Tenisové boty adidas SoleCourt Boost Clay

Boty doporučuji převážně závodním hráčům s vynikající kondicí a silovou vybaveností. Zároveň je doporučím rekreantům či trenérům, kteří vyžadují komfortní obuv s měkkými došlapy. Použitá pěna Boost nemusí svědčit každému chodidlu a tak nebude na škodu si boty nejdříve vyzkoušet a případnou měkkost vykompenzovat jinou vložkou.

Adidas s touto obuví a především konstrukcí podrážky trefil hřebíček na hlavičku. Podrážka se tak povedla, že ji adidas v obdobném tvaru propůjčil i svým levnějším modelům. Trakce a stabilita tuto obuv zdobí a je jejím hlavním lákadlem. Jestliže si vybíráte antukovou obuv právě na základě tohoto parametru, je to trefa do černého.

Chci adidas SoleCourt Boost Clay »

Závěrečné shrnutí

+ Plusy tenisové obuvi adidas SoleCourt Boost Clay

  • Vynikající trakce a stabilita
  • Velmi komfortní konstrukce
  • Extrémně měkké došlapy
  • Špičkové zpracování a použité materiály
  • Povedený čistý design

– Mínusy tenisové obuvi adidas SoleCourt Boost Clay

  • Vysoká hmotnost
  • Pro někoho až příliš měkké

Tenisová obuv adidas SoleCourt Boost Clay

Další servis tenisového čtení…

RECENZE: Tenisová raketa Babolat Pure Aero 2019
RECENZE: Tenisové boty Babolat Propulse Rage Clay
RECENZE: Tenisová raketa Head Graphene 360 Radical PRO
RECENZE: Tenisové boty Wilson Amplifeel 2.0 Clay

Příspěvek RECENZE: Tenisové boty adidas SoleCourt Boost Clay pochází z Šatna

VIDEO: Už jste se naladili na #YEDOOtyden?

$
0
0

Už zítra oficiálně vystartují Yedoo koloběžky na svůj #yedootyden. Každý den se dostane do čela vedoucí skupinky jedna, kterou pořídíte za akčně nízkou cenu. Zajímá vás, kdo se porve o nejlepší ceny? Sledujte #YEDOOtyden.

Chci vědět víc o Yedoo týdnu »

Máte už kolobku Yedoo doma? Provětrejte ji, postněte fotku z výletu na instagram a přidejte hashtag #YEDOOtyden. Tu nejlepší vybereme a odměníme výbavou na výlety.

Než to celé vypukne, máme pro vás malou ochutnávku z Megatestu. Zastavili jsme se u stánku Yedoo a dali se do řeči s Jirkou Ščerbanovským, který nám prozradil pár drbů a novinek ze zákulisí.

Léto s novou koloběžkou

Žhavá novinka letošního léta je koloběžka s revoluční příhradovou konstrukcí – Yedoo Steel. Zatím jezdí jen po představovačkách, ale už za pár měsíců se rozjede naplno. Hodí se v podstatě pro každého – zvládne jízdu ve městě a dává si i delší výlety v terénu.

yedoo steel, yedoo týden

Nová koloběžka Yedoo Steel s ocelovým rámem

Koloběžka, která poroste s dětmi

Dětská koloběžka Frida & Fred má jednu bombastickou vychytávku. Když z ní vaše dítko vyroste a bude se zdát malá, zalovíte v dospěláckém packu, který si ke koloběžce můžete dokoupit. Vyměníte řidítka, madla a brzdy, a vaše ratolest může v ježdění vesele pokračovat dál. Nebo se můžete se svým nejmenším střídat, využití už záleží čistě jen na vás.

Yedoo Frida & Fred, yedoo týden

Dětská koloběžka Yedoo Frida & Fred porostou s dětmi

Na závěr jsme zabrousili do koloběžkového muzea Yedoo a zjistili jsme, kde se berou trefné názvy jejich koloběžek.

Mrkněte, co nám ještě Jirka prásknul:

Příspěvek VIDEO: Už jste se naladili na #YEDOOtyden? pochází z Šatna

Došlápnem si na nášlapy – Bára na kolobce 23. díl

$
0
0

Posledně jsme spolu vybírali koloběžku, pamatujete? Dneska se mrkneme blíž na část kolobky, u které vás trkne do oka fůra parametrů. Jo, myslím nášlap, stupátko, prostě tu plošku, na které se poveze vaše ctěná noha.

Výrobci vám toho o nášlapu řeknou víc než dost. Výška nášlapu, světlá výška, délka… Co z toho je důležité a co vůbec ne? Pojďme se na to mrknout.

Bára na kolobce se svým Trexxem

Výška vs. světlá výška nášlapu

Důležitost: Veliká

Prosím pěkně, nenechte si nakecat, že vysoký nášlap je supr-trupr výhoda, protože díky němu zvládnete jakýkoliv terén. Když jsem to viděla v popisu jedné nounejm kolobky, div jsem neupadla. Jasně, přejedete s tou koloběžkou každý kořen. Ale to se vsadím, že se vám ji vůbec nebude chtít vytahovat z garáže.

Schválně si zkuste představit, že stojíte jednou nohou na patnácticentimetrovém schodu a druhou dupete o zem. Co děláte? Dřepy. Ne dřepy, dřepáky. A to bolí. Takže jestli chcete kolobku na pohodovou jízdu, nenechte se oblbnout.

Ještě jeden háček: výrobci uvádí dvě „výšky“: výšku nášlapu a světlou výšku. Co je co?

  • Světlá výška je mezírka mezi zemí a koloběžkou.
  • Výška nášlapu je výška od země k vrchní hraně stupátka.

Výška nášlapu je číslo, které chcete co nejnižší, protože nechcete dřepovat. Světlá výška by se vám hodila v rámci možností taková, abyste nebrnkali o každý kamínek. Takže jestli chcete jezdit na výlety i po hrbolatějších cestách, nekupujte si závoďáka se světlou výškou 3 centimetry, ale ani hromotluka s výškou nášlapu přes 10 centimetrů.

Délka nášlapu pro Popelku i Yettiho

Důležitost: Střední

Délka nášlapu určuje, kolik máte prostoru na nohu. Pohybuje se okolo 40 centimetrů, a jestli nemáte místo nohou lodě, rovnou tuhle část článku přeskočte. Vejdete se na jakýkoliv nášlap.

No a ani když ty lodě (ne lodičky) máte, nemusíte se stresovat. Na stupátku budete mít většinu času jen jednu nohu, druhou si přišlápnete jen špičkou, takže by vám žádný nášlap neměl být malý.

Šířka nášlapu (na které vlastně nesejde)

Důležitost: Malinká

Někdy se uvádí, ale víte co? Až tak na ní nezáleží. Třeba koloběžky Kostka mají nášlap poměrně široký, zatímco hliníkové koloběžky od Yedoo ho mají úzký. Oboje funguje. Trexx je i díky téhle vlastnosti svižnější, rychleji na něm měním nohy. Kostka je vedle něj stabilnější a připravená na nedělní pohodičku na cyklostezce i mimo ni.

Šířka nášlapu je podle mě o zvyku, takže jestli máte už teď hlavu jako dýni, rovnou tenhle parametr vypusťte.

Protiskluzové prvky

Důležitost: O ždibec větší než malinká

Ve zkratce: každá koloběžka má na stupátku nějaké protiskluzové prvky. Jen jsou pokaždé vyřešené jinak.

Zase si vezmu na pomoc srovnání koloběžek Kostka a Yedoo. Kostka řeší protiskluzovost pomocí plíšků. Ty vás vážně nenechají z koloběžky sklouznout a vydrží. Někomu ale může vadit, že trochu drbou podrážky a výměna nohou s nimi není tak svižná.

Yedoo používá protiskluzové pásky, vypadá to jako šmirglpapír. Já jsem z nich byla nejdřív rozpačitá, přišlo mi, že se pásky musí za chvilku odrbat a že přece nemůžou mít žádnou bezpečnostní funkci. Ale pletla jsem se. Dneska mám Trexxe dva roky a koukejte, jak pásky vypadají. Dřív slezla barva než ony.

Takže jo, je důležité mít na stupátku něco, díky čemu si třeba při dešti nerozbijete papuli. Ale v podstatě každé řešení je dobré řešení.

Je něco dalšího, co by vás o nášlapech zajímalo? Šup s tím do komentů, ráda odpovím. 🙂

Trhněte si!

Kam dál?

Příspěvek Došlápnem si na nášlapy – Bára na kolobce 23. díl pochází z Šatna

Poběžte s námi pro dobrou věc: Běh Dobré Vůle Nadace Olgy Havlové

$
0
0

Rádi běháte a chcete spojit příjemné s užitečným? Přihlaste se na první ročník Běhu dobré vůle a můžete takto pomoci rodinám v nouzi. Běh pořádá Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové (VDV) 12. září v 18 hodin v oboře Hvězda. Akci podporují významné sportovní osobnosti Jakub Holuša, Petr Frydrych a Eva Vrabcová Nývltová.

První ročník této charitativní akce nabídne milovníkům běhání trasy 5 a 10 kilometrů a štafetový závod 4 × 2,5 km. Žádný uběhnutý kilometr nepřijde na zmar. Startovným lze přispět na dobrou věc – vybrané peníze totiž půjdou na pomoc rodinám v nepříznivé životní situaci, do které se dostaly kvůli nemoci, ztrátě bydlení anebo domácímu násilí.

Běh Dobré Vůle

„Každý z nás se někdy ocitne v situaci, kdy se bez pomoci druhých neobejdeme. A pokud v okolí člověka chybí záchranná síť v podobě blízkých či rodiny, velmi rychle se může ocitnout na dně. Ztráta zaměstnání, rozvod, nemoc můžou vést ke ztrátě bydlení a pak už velmi rychle přichází strmý pád dolů. Rodiny s dětmi to mají mnohonásobně těžší, proto jsme se rozhodli výtěžek ze závodu věnovat jim na pomoc,“ říká Monika Granja, ředitelka VDV.

Sportovní hvězdy pomůžou rodinám v nouzi

Běh zaštítily a také se jej osobně zúčastní významné osobnosti českého sportu i kultury. Mezi nimi třeba oštěpař Petr Frydrych, bronzový medailista z MS v Londýně 2017.„Je mi ctí být spojen s akcí nesoucí odkaz manželů Havlových, a myšlenka pomoci potřebným mi velice imponuje,“vysvětluje Petr, proč neváhal a běh podpořil.

Další tváří Běhu dobré vůle bude běžkyně Eva Vrabcová Nývltová, bronzová medailistka v maratonu z Mistrovství Evropy 2018 nebo také běžec Jakub Holuša, zlatý medailista z halového ME 2015 a dvojnásobný stříbrný medailista z halových mistrovství světa. Zaběhat s námi si přijde i herečka Ester Geislerová, která se běhů ve prospěch VDV pravidelně účastní, nebo Jana Nosková, která našla lásku k běhání poté, co onemocněla roztroušenou sklerózou.

Sportovní odpoledne nabídne zábavu i pro rodiny s dětmi

V oboře Hvězda bude vedle stánku nadace připraven i další doprovodný program pro rodiny s dětmi. Těšit se mohou na dětské běžecké závody, bojovku pro děti, divadelní dílnu, funky cvičení s Qašou či hod oštěpem pod dozorem Petra Frydrycha.

Nebude chybět ani výstava fotografií o Olze Havlové či sestavování a focení živých obrazů podle tradice svépomocné lidové knihovny HROBKA, kterou založila Olga Havlová s přáteli. Občerstvení zajistí chráněná pekárna Slunce pro všechny z Unhoště a Kuchařky bez domova, pivo a nealko šťávy pivovar Neratov.

Běh dobré vůle se koná 12. září v oboře Hvězda v Praze 6 od 18 hodin. Doprovodný program začíná již v 16 hodin. Více informací o závodu a odkaz na registrace najdete zde. Přidejte se také do události na facebooku.

Detailnější info a registrace »

Uvidíme se na startu

Spolupořadatelem akce je Praha 6. A my ze SportObchodu jsme hrdí, že můžeme být partnerem akce, která nejen utuží sportovního ducha, ale hlavně pomůže potřebným. Už poctivě trénujeme a těšíme se, až s vámi poměříme síly.

 

Příspěvek Poběžte s námi pro dobrou věc: Běh Dobré Vůle Nadace Olgy Havlové pochází z Šatna


Jak se točí „Light Blue Line“ – Příběhy modré koloběžky 3. díl

$
0
0

předchozím díle jste se mohli dočíst, jak jsem se dostal k novému modelu koloběžky Kostka a jak ubíhaly mé první kilometry na novém modelu, který se bez „zajetí“ prohnal rovnou do rehabilitačního ústavu Hrabyně. Celá tato 200 km dlouhá trasa byla součástí projektu Light Blue Line. Ten začal v roce 2018.

Proč zrovna Light Blue Line?

Jak jsem se již dříve zmiňoval, název vznikl na základě tří veličin. Koloběžky, knihy a barvy, kterou mají obě stejnou. Přesné označení ve vzorkovníku barev je RAL 5012 (mat). Smyslem byla, je i bude motivace. Rozhodl jsem se, že začnu jezdit na koloběžce i přesto, že nemám levou ruku. O tomto mém počinu vzniklo i několik videí, která byla motivačním materiálem pro ukázku toho, že když se chce a jde se za tím, tak člověk najde cestu.

Jak jsem již dříve psal, součástí této mé snahy byly přednášky, cesta do Hrabyně, stejně jako účast na závodě 1000 miles. Pro co největší názornost, jsme natočili s kameramanem Jaroslavem Jindrou sérii videí, která měla ve svém obsahu sdělit lidem různé motivační myšlenky.

Vzhledem k tomu, že za sebou nemám nikoho, kdo by zaštítil takové počiny (kameraman a další zpracování), musel jsem se vždy dopravit někam, kde Jarda pracoval a v jeho volném čase na dané lokalitě točit již zmiňované snímky.

Natáčení je někdy tvrdší než závod

Každé z videí má kolem minuty. Samozřejmě, že natočeny byly desítky minut záznamu. Z nich potom „mistr obrázků,“ jak přezdívám Jardovi, jehož práce si opravdu cením, sestříhal a hudbou podbarvil video výstupy. Vše začínalo a končilo logem projektu „Light Blue Line.“ Tak se například stalo, že jsem brzy ráno odjel z Brna na Šumavu, tři hodiny se točilo a přemisťovalo, abych se otočil a těch 300 ranních kilometrů si zopakoval.

Pro ty, co si takové natáčení nedovedou představit, bych to popsal jako takový pokus-omyl. Hledá se optimální, ne-li nejlepší záběr. Několikrát jsem přelézal s koloběžkou ten stejný strom, balancoval na jeho kmeni, až se ozvalo: „Jo dobrý.“

V okolí Valašského Meziříčí, stejně jako na Šumavě, jsem projížděl louky a jezdil z kopce, až jsem se ztrácel ze záběru. Potom jsem si kolobku vytlačil a znovu. Zkrátka natáčení je někdy těžší než závod. Jde totiž o totéž. Podat co nejlepší výkon. Samozřejmostí je, že chcete, aby záběr vypadal akčně a ne jako nějaká promenáda. Tak se vám často stane, že se vřítíte do neznámého terénu a zjistíte, že toto jste tady opravdu nečekali.

Splnil jsem si dětský sen

Nakonec si ještě chvíli posedíte, proberete různá témata a jedete domů. A v tuto chvíli začíná práce filmového chirurga, který rozpitvává jednotlivé části záběrů, aby je nakonec sešil dohromady a vdechl jim život ve formě videí, která zde můžete vidět. Jako malý jsem chtěl být hercem. Nakonec se mi to alespoň na těch pár minut povedlo.

Další koloběžkové čtení

Do Hrabyně po mílařsku – Příběhy modré koloběžky 2. díl
Jak to vlastně začalo – Příběhy modré koloběžky 1. díl
Došlápnem si na nášlapy – Bára na kolobce 23. díl
Jak vybrat koloběžku: Nejčastější otázky – Bára na kolobce 22. díl

Příspěvek Jak se točí „Light Blue Line“ – Příběhy modré koloběžky 3. díl pochází z Šatna

ROZHOVORY: Rozebrali jsme inline brusle do posledního šroubku

$
0
0

S jakou bombou letos přišla K2? Jak se jezdí freestyle? K čemu jsou ty retro dvouřadé brusle a co to mají za kolečko uprostřed?

Letos jsme si na Megatestu bruslí a koloběžek odchytili specialisty v inline světě a rozebrali jsme s nimi kolečko po kolečku.

Inline brusle K2 a revoluční S-rámy

Značka K2 už nějaký ten pátek udává v inline bruslení trendy a má na triku průlomové novinky a inovace. Letos přibruslila s revolučním S-rámem, který odlehčuje brusle a lépe pohlcuje vibrace. O technologii jsme vám už dávali echo a v rozhovoru se o ní rozpovídal ambasador K2 Ondra Thor.

Inline brusle K2 VO2 S 90 Pro W

Dámské inline brusle K2 VO2 S 90 Pro W s revolučním S-rámem

Chci omrknout brusle K2 s S-rámem »

Odvažte se u freestyle bruslení

O freestylu jsme si pokecali s trojnásobným mistrem republiky ve freestyle slalomu a brand managerem Powerslide Tomášem Brandejsem. Věděli jste třeba, že freestyle skating má několik odvětví?

  • Freestyle slalom
  • Speed slalom
  • Freestyle slide (smykové zastavení)
  • Freestyle jump (skok do výšky)

V bruslích, na kterých se jezdí, jsou samozřejmě drobné rozdíly.

freestyle slalom inline megatest

Tomáš Brandejs na freestyle slalomu

freestyle jump inline megatest

Freestyle jump na Megatestu

Pokud se chcete freestylu aktivně věnovat, je v České republice Česká Asociace Freestyle Bruslení. Pod tu spadají všechny kluby, organizace akcí a závodů a hlavně se snaží rozšířit nadšení z inline bruslení v republice.

Na závěr nám Tomáš ukázal speciální boty, které si s sebou na freestylové exhibice bere.

Chci se podívat na freestyle brusle »

Roztančete nohy na quad bruslích

Z týmu Roller Dance a Roller Derby nám o quad bruslích řekla něco víc Markéta Hušáková. Dvouřadé quad (trekové) brusle mají kratší rám, než většina kolečkových bruslí. Díky tomu na nich můžete dělat spoustu triků, tančit, frajeřit ve skateparku, hrát Roller Derby nebo vyzkoušet artistic skating (krasobruslení).

Markéta Hušáková, quad brusle na Megatestu bruslí a koloběžek

Markéta nám ukázala, jak se jezdí na quadech

Možná vás napadne: „Brusle jako brusle. Na inlinech jezdím už deset let, quady zvládnu s prstem v nose.“ Je to přesně naopak. Brusle mají jiné zákonitosti, takže se na nich budete učit úplně od začátku. A je jedno, jestli máte s bruslením nějaké zkušenosti nebo jste úplní začátečníci.

Markéta nám také vysvětlila, na co je to zvláštní kolečko na špičce, jak moc je brždění na quadech bezpečné a jaké soutěže se ve světě konají.

Zaujaly mě quad brusle »

Další inline čtení v online světě…

Příspěvek ROZHOVORY: Rozebrali jsme inline brusle do posledního šroubku pochází z Šatna

Vezměte na kolo i nejmenší děti s cyklosedačkami Thule

$
0
0

Švédská značka Thule, to už dávno nejsou jen střešní nosiče a boxy. Firma v posledních letech rozšířila pole působnosti také na oblast aktivně stráveného času s dětmi.

Cyklosedačky Thule splňují nejpřísnější bezpečnostní kritéria a zároveň jsou pohodlné pro děti. Sedačky jsme testovali na živých dětech a vy se můžete podívat, jak si vedly.

Maximální kontakt s dětmi během jízdy

Thule Yepp Next Mini je menší sedačka pro děti od 9 měsíců do 3 let, která se montuje přímo na řídítka. Sedačku k nim můžete také bezpečně zamknout pomocí zámku. Měkký bezpečnostní pás s magnetickou přezkou zaručí bezpečnou jízdu.

Sedačka je výborně vypolstrovaná a plastová schránka dobře absorbuje nárazy. Velké držadlo v přední části děti ocení třeba při jízdě náročnějším terénem. Jistě oceníte také posuvné držáky nohou, které nastavíte podle růstu dítěte.

Při samotné jízdě je třeba si zvyknout na větší váhu v přední části kola a menší místo mezi řídítky a sedátkem. Sedačka tak určitě není vhodná pro divokou jízdu terénem, ale spíše klidnou projížďku, při které se dítě kochá okolní přírodou. Je také třeba počítat s omezením při jízdě do kopce a z kopce, jelikož vám umístění sedačky brání se více předklonit a zapřít se do řídítek.

Sedačka je tedy vhodná hlavně pro rodiče, kteří chtějí být s dětmi v úzkém kontaktu i během jízdy a nevadí jim omezení plynoucí z umístění sedačky na řidítkách.

Jízda s dětmi by však neměl být závod, ale radost pro vás i pro dítě. Výhodou je, že máte dítě pod kontrolou a můžete spolu mluvit po celou dobu výletu. Sedačka je vhodná také pro případ, kdy máte děti dvě. V kombinaci s některou ze zadních sedaček můžete vozit obě děti na jednom kole.

Chci sedačku Thule Yepp Next Mini »

Cyklosedačka pro starší děti

Se sedačkou Thule RideAlong bezpečně uvezete i starší děti až do 22 kilogramů. Umístění v zadní části kola nad zadní pneumatikou je vyřešeno pomocí panelu uchyceného k sedlové trubce. Sedačka je opět uzamykatelná a je tak lépe chráněná proti krádeži. Sedačka má opět posuvné držáky nohou.

Při nasedání a sesedání je třeba dávat si větší pozor na stabilitu a nevyužívat metodu švihnutí nohou přes zadní část kola. Za high kick do hlavy by vám dítě asi nepoděkovalo. Při samotné jízdě však nejste výrazněji omezeni. Jen je potřeba počítat s větší váhou v zadní části. Výhodou může být také lepší ochrana dítěte proti větru.

S touto sedačkou si užijete i svižnější jízdu bez většího omezení. Jedinou nevýhodou je menší kontakt s dítětem, na které při jízdě nevidíte. Občas se tak může stát, že vás z nudy bude lechtat na zádech. Tato radost však k rodičovství tak nějak patří. V kombinaci s některou z předních sedaček můžete opět vozit dvě děti na jednom kole.

Chci sedačku Thule Ride Along »

Nejen cyklistikou živ je člověk…

Došlápnem si na nášlapy – Bára na kolobce 23. díl | Vše o nášlapech koloběžky
Rozjíždíme půjčovnu kolečkových bruslí v Praze | Půjčte si inline brusle
Doběhněte neposedné vlasy s čelenkami a nákrčníky Bjež | Běhejte s čelenkami Bjež

Příspěvek Vezměte na kolo i nejmenší děti s cyklosedačkami Thule pochází z Šatna

RECENZE: Tenisové rakety Wilson Clash

$
0
0

Wilson již od nepaměti patří na poli tenisových raket k leaderům jak ve vývoji nových technologií, tak v nápaditém designu. V posledních několika letech upoutal pozornost inovativním materiálem Countervail, který maximálně tlumí nežádoucí vibrace a minimalizuje únavu paže při dlouhotrvající zátěži.

Zároveň své rakety opatřil tzv. „uncontaminated“ (nekontaminovaným, čistým) designem, kterým nahradili dřívější zvláštně pestrobarevné modely. Nový, jednotný a snadno rozlišitelný design kombinuje maximálně dvě až tři barvy. Pro někoho možná trochu nůďo, ale zato marketingově velmi povedené a snadno rozlišitelné řešení.


Mrkněte se také na videorecenzi od dalšího tenisového fanatika Zdeňka Hrabálka.

Trh s tenisovými raketami se v poslední době rozrostl do těžko prostupné džungle, ve které se zorientovat není zrovna dvakrát lehké. Samotný Wilson má své rakety rozdělené do osmi řad, kde najdete na 50 modelů pro dospělé a 20 modelů pro děti a juniory. A to se bavíme pouze o jedné značce a ignorujeme mnoho dalších výrobců s podobně bohatým portfoliem.

Vyznat se v této spleti raket znamená detailně prostudovat každý parametr a ideálně si před zakoupením s raketou také zahrát. To můžete u nás učinit zapůjčením testovací rakety. Ne každý je ale ochotný do výběru náčiní investovat několik hodin volného času a úsilí. Třebaže se to nakonec většinou vyplácí.

Wilson si toho všiml a svým inženýrům zadal zdánlivě nesplnitelný úkol. A to vyrobit raketu, která by seděla naprosté většině tenistů a tenistek od úplných začátečníků, přes pokročilé až po klubové a výkonnostní hráče.

Vznikla tak modelová řada Clash, která vytvořila vlastní kategorii raket, kde si stačí vybrat jen na základě hmotnosti rámu a o nic dalšího už se starat nemusíte. Respektive běhat po kurtu raketa za vás nebude.

V této dvojrecenzi se podíváme na (r)evoluční modely Wilson Clash 100 a Clash 100 Tour. Obě rakety byly vypleteny unikátním výpletem Luxilon Smart 1.25 mm shodně na 20 kg, takže si posvítíme i na tuto zajímavou novinku.

Souboj titánů?

Určitě znáte film Clash of the Titans z roku 1981, který v mnohých z nás uchoval husí kůži nahánějící vzpomínku na souboj Persea s ohavnou Medusou. Nic takového vás však při prvních úderech s novými „Clashkami“ nečeká, a tak je volba názvu Clash (v překladu srážka, střet, třesk) pro tento model spíše dobře vypadajícím reklamním tahákem než soubojem v pravém slova smyslu.

Obě rakety totiž svým zaměřením nejsou zdaleka tak agresivní jako modely Blade či Pro Staff a jdou zcela proti proudu špičkových závodních modelů. Onen „střet“ se tak koná mezi minulostí a současností, respektive mezi technologiemi starých dřevěných raket a současných plně grafitových rámů. Současné rakety jsou tvrdé a mají vysoký index tuhosti rámu. To svědčí především špičkovým tenistům, kteří dokáží takto tuhý rám využít ve svůj prospěch díky dokonalé technice úderů. Jenže ne každý jsme Federer nebo Nadal.

Zatímco běžné modely raket mají index flexibility rámu v rozmezí 66–72 RA, tak modely Clash se podařilo změkčit na hodnotu 55 RA, která se blíží dřevěným raketám z doby Roda Lavera ze 60. let. Sami inženýři byli překvapeni, že se jim podařilo dosáhnout takové hodnoty, aniž by utrpěla pevnost rámu. Dle interního měření Wilsonu jsou dokonce modely Clash nejpevnější ze všech raket na trhu a zároveň jsou pružnější než dřevěný model Wilson Jack Kramer z roku 1953.

Výsledkem je výjimečný komfort a zvláštní pocit z každého čistě trefeného úderu, kdy si říkáte, že to jde skoro samo. Můj první dojem z obou raket byl takový, že čím méně síly jsem do úderu dal, tím lepší pocit jsem z něj měl. Silovost v úderech s těmito raketami je kontraproduktivní, a pokud do míčku mlátíte jako Thiem, pak vás rakety „odmění“ míčkem do plotu.

Nemyslete a Wilson Clash si užívejte

Model Clash 100 váží 295 g a model Clash 100 Tour 310 g bez výpletu. Obě rakety jsou shodně vyváženy do ruky a těžší model Tour je se svými 306 mm do ruky jedním z nejpříjemnějších rámů, které můžete potěžkat.

Zatímco jiné rakety svoji hmotnost tolik nemaskují, tak tyto Clashky jsou pocitově velmi lehké a snadno ovladatelné. Ranařům to nebude úplně vonět, ale znovu opakuji, že modely Clash nejsou pro silové tenisty určeny.

S těmito raketami se do úderů neskáče, ale mazlíte se s nimi, hladíte míček daleko za čárou a sledujete, jak letí, letí a letí, až přistává přesně tam, kam jste měli namířeno a často ještě zcela záhadně vylepšuje vámi nastavenou letovou trajektorii. Není to o rychlosti, ale o uvolněnosti a svobodě švihu, který není potřeba příliš korigovat a usměrňovat.

Největší pohodu s těmito raketami jsem zažíval u čopovaného bekhendu, který létal s laserovou přesností pár centimetrů před základní čáru a já měl pocit, že až tak dobře jsem to ani zahrál nechtěl. Pokud se vám to povede jednou, tak je to náhoda, ale pokud takto odehrajete několik výměn v řadě, pak si začnete rám rakety prohlížet s užaslým výrazem ve tváři a přestáváte vnímat rozhořčené nadávky rezignujícího kolegy na druhé straně sítě.

Teď se vám nesnažím raketu Clash prodat nějakým vymyšleným pocitem z marketingového dokumentu, ale nemohu si pomoci. Na kolik je to otázka rakety a na kolik chytrého výpletu Luxilon Smart nedokáži posoudit, ale řekl bych, že výplet v tomto testu sehrál větší než malou roli.

Nechtějte více, než je nutné

Abych byl ale objektivní, musím být také subjektivní a na rovinu říct, že styl vašeho tenisu nemusí být s raketami od začátku nebo po několika hodinách hry zcela kompatibilní. Úžas se snadno mění v utrpení, když z něčeho mačkáte více, než můžete dostat.

Rakety Clash potřebují více klidu, pohody a nenáročnosti. Zažil jsem nespočet nepochopitelných míčků v plotě, zkažených náběhů na síť a nekontrolovatelných zrychlených úderů po lajně. Když jsem to zpětně analyzoval, uvědomil jsem si, že mé chyby pramení z nedočkavosti a přílišné snahy hrát vítězné míče, pro které tato raketa není určena. Bavíme se nyní o obou modelech, které spojuje stejná technologie. Rozdíl je v tom, že lehčí model bych doporučil spíše pokročilým ženám a juniorům a těžší model mužům s dobrou technikou úderů.

Tlak v podobě přímých míčů s těmito raketami a výpletem na 20 kg není dobrá kombinace. Pozitivní je, že chyby jsem zaznamenával v drtivé většině případů do autu a do sítě jen minimálně. Přesto tyto úlety mi dělaly vrásky na čele a já postupně začal s raketou více pracovat a zapojovat zápěstí.

Jakmile si dovolíte větší uvolněnost a pohyblivost zápěstí s hlavou rakety pod míčkem, dostanete tolik spinu, kolik si jen přejete a budete až překvapeni, jak dobře takto měkký výplet s pružným rámem funguje. Dlouhé topspinové údery k základní čáře se stanou běžnou součástí vaší hry a nemusíte se příliš trápit energetickou náročností. Ta je zde minimální a evokuje ve mně hraní se seniorskými oversize raketami s obří hlavou a prodlouženým rámem.

Clash jako hudební nástroj

Jednou ze zajímavých vlastností povzbuzujících chuť ke hře je nezaměnitelný zvuk Clashek při dokonalém zásahu středem. Přirovnal bych jej ke klepání řízků s tím rozdílem, že tam to maso nemáte a řežete paličkou čistě do dřevěného prkénka. Tento dřevnatý zvuk je slyšet ještě více na druhé straně dvorce a soupeři tak oznamuje, že se vám úder podařilo trefit čistě ještě dříve, než pořádně „přečte“, kam má namířeno.

Je to taková Clash haka, která vám dodá sebevědomí a vlije energii do žil pro další úder. Zajímavé je, že ne vždy se tento zvuk objevuje, třebaže máte pocit, že se vám daří opakovaně hrát stejné míče. Zdá se mi, že se tak stává jen při určité kombinaci rychlostí proti vám letícího míčku a vašeho švihu.

Co přesně tento zvuk generuje je mi záhadou, ale při prohlížení rámu jsem si nemohl nevšimnout obřích průchodek pro struny v místě sweetspotu. Ty jsou skutečně enormní a díky nim dochází k velkému rozkmitání strun. Větší prostor pro struny zároveň znamená delší setrvání míčku v kontaktu s nimi. Proto rám tak výborně reaguje na plynulé a táhlé švihy a rychle narážené údery odmítá plně akceptovat.

Na síti je onen dřevěný zvuk ještě výraznější a při parádně trefené smeči to práskne jak při odpalu baseballovou pálkou. Někdy máte až pocit, že tenisák prasknul. Voleje jsou s Clashkami velmi příjemné a živé.

Ve srovnání s Wilson Ultra 100 CV jsem z nich vnímal mnohem větší energii. Je to sice na úkor přesnosti, ale pokud si dáte za cíl hrát s větší rezervou od čar, tak se budete náramně bavit. Trochu jsem s nimi postrádal větší cit při zkrácených volejích, ale platí to samé jako u úderů od základní čáry. Délka a jistota je to, oč tu běží a na vítězné míče si budete muset vzít jiný model nebo raketu nechat vyplést svým oblíbeným výpletem na vyšší kila.

Servis jedna báseň

Na podání si budete s oběma Clashkami chrochtat blahem. Dvojchyb do sítě se dopustíte jen úmyslně a krotit tak bude třeba energii, se kterou se míček od strun odráží. Na rozdíl od základních úderů si s nimi na podání můžete dovolit zahrát i přímku na střed.

Opět je potřeba brát v potaz pružnost rámu, který již sám o sobě generuje velké množství energie a je kontraproduktivní jej přemlouvat ještě k vyšší razanci extrémně silovým pojetím podání. Plynulý švih se zapojením zápěstí a budete kouzlit i solidní kick ven z kurtu. Nejpříjemnější pocit je jistota v tom, že svůj gem na podání neprodeblujete. Pokud ano, tak je problém čistě ve vaší technice a hlavě. Raketa je na servisu velmi jistá a je to jen na vás, jak moc si to pokazíte.

Při servisu jsem nikdy neměl pocit, že svého soupeře umlátím esy. Naopak jsem se soustředil na zisk cenného času pro přípravu k dalšímu úderu. Většinou jsem podával první podání jako druhé s vysokou rotací tak, abych soupeře dostal co nejdále za základní čáru.

Myšlenka na to, že si výměnu uhraji později plejádou základní úderů mě nutila přemýšlet o krok dopředu. Jak přehrát soupeře jinak než vlastní aktivitou? Jednoduše omezením nevynucených chyb na minimum. Střídání tempa a kombinace topspinových a řezaných úderů Clashkám sedí, a pokud proti sobě máte stejně trpělivého soupeře, pak nezbývá než se spolehnout na sílu vůle a vlastní kondici. V tomto vám raketa pomůže snad jen tím, že se s ní tolik nenadřete a zůstane vám více energie pro pohyb po kurtu.

Designová paráda

Vzhled nových Clashek je jednoduchý, ale na první pohled velmi výrazný, zdravě sebevědomý a motivující k další hře. Pogumování rámu je sametově příjemné do ruky a uklidňující. Každý v mém okruhu, kdo rakety viděl, mi řekl, že se mu design líbí.

Není to jen o použitých materiálech a barvách, ale také designu krčku rakety, který je nepravidelný a úplně dole ještě více vykrojený. Obrys onoho výřezu ve mně evokuje pohled na futuristickou stíhačku seshora. Je to právě krček s technologií Stable Smart, který umožňuje raketě chytře zkombinovat vysokou torzní tuhost s mimořádnou flexibilitou.

Hlava rakety má vajíčkový tvar s obrácenou špičkou dolů. Spodní část je trochu užší a postupně se mírně rozšiřuje. Díky rozdílným barevným nástřikům ve spodní, střední a horní části rakety máte pocit, že v místě změny barvy je tvar hlavy mírně hranatý a zdánlivě připomíná tvar raket Yonex. Je to ale jen optický klam.

Šířka rámu 24,5 mm dává raketě na macatosti a při pohledu na něj máte dojem robustní a pevné konstrukce, co jen tak nic nerozhodí. Barevný kabát je pro všechny rakety Clash totožný a kromě názvu modelu na nich nenajdete ani jediný údaj o parametrech. Pro Wilson je důležité, aby bylo vidět, že hrajete s raketou Clash a vše ostatní je zbytečné.

Chytrý výplet bez výdrže

Na závěr jsem si nechal hodnocení výpletu Luxilon Smart, který je považovaný za první inteligentní výplet, který se automaticky přizpůsobuje vašemu švihu. Počáteční skepse z vypletení na pouhých 20 kg se změnila ve zvláštní pocit z nečekané funkčnosti tohoto řešení.

Výplet se při rychlém švihu tolik nepropne, rychle ztuhne a tlumí energii pro větší přesnost. Naopak při pomalejším švihu struny reagují měkčeji, aby vygenerovaly více energie zadarmo. Nevím, co víc v tomto testu ovlivnilo onen bezstarostný a pohodový pocit ze hry, zda-li revolučně pružný rám, nebo nestandardně měkký výplet, ale ve výsledku je to jedno. Tato kombinace funguje bezvadně, ale jen do určité úrovně tenisu.

Při zapůjčení rakety Clash 100 Tour druholigovému hráči mi bylo řečeno, že rám bude asi dobrý, ale výplet je otřesný. Nebude proto od věci si raketu vyplést tak, jak to máte rádi. A to také z toho důvodu, že v testu mi raketa s výpletem Luxilon Smart 1.25 mm vydržela zhruba 8 hodin, což je dost málo ve srovnání s polyesterovými výplety jako Babolat Hurricane Pro Tour či Tecnifibre Black Code.

Navíc se prakticky od začátku projevilo měkké vypletení rozlézáním strun, které jsem musel zcela nezbytně po každé delší výměně rovnat. Mezery mezi strunami byly neúnosné a údery se tak bez srovnání strun stávaly nejistými s velmi rozdílnou reakcí po každém zásahu.

Pokud si ale dáte na čas a srovnávání vám nevadí, pak je komfort těchto strun velmi příjemný a překvapivě funkční. Hlavně při defenzivní hře se stačí míčku dotknout a letí krásně dozadu. U jiných raket byste museli při těchto kritických úderech v nepříjemné pozici zapojit celé tělo, aby se vám podařilo vůbec síť překonat.

Lehkost hry s tímto výpletem je až překvapivá a skutečně jsem měl pocit, že použitá technologie tří spletených vláken funguje pokaždé trochu jinak podle nastalé situace. Komfort a jistota je vynikající a pokud máte např. problémy s tenisovým loktem, pak by vám tento výplet mohl pomoci bolest eliminovat na minimum. Doporučuji však sáhnout po tloušťce 1.30 mm, která bude o pár hodin trvanlivější.

Pro koho tenisové rakety Wilson Clash jsou?

Kdybych si měl vybírat z těchto dvou Clashek, jednoznačně bych sáhl po těžší verzi Tour. Díky výraznému vyvážení do ruky je pocitově na stejné úrovni jako lehčí model, ale je přesnější a průbojnější. Hodí se jak pro zkušené tenisty a nadšence, tak pro pokročilé hobíky, kteří si chtějí vyzkoušet hru s těžším rámem, který se velmi dobře ovládá a je příjemný pro ruku.

Velmi jej doporučuji také trenérům, jejichž vrcholná tenisová kariéra již dávno skončila a nyní vychovávají novou generaci hráčů a hráček. S touto raketou budete pohodlně napalovat od rána do večera a zároveň kdykoliv potrápíte své o generaci mladší svěřence při sparingovém zápase.

Oproti tomu 295 g těžkou verzi Clash 100 bych doporučil zkušeným ženám a juniorům. Lehčí model si zachovává podobné vlastnosti jako verze Tour, ale je přeci jen o něco lépe ovladatelný a silově méně náročný. Obě rakety se vyznačují uvolněným pocitem ze hry, kdy není důležité výměnu uhrát vítězným míčkem, ale spíše si pohodově zahrát a nedělat chyby.

Kdybych měl vytyčit jednu jedinou vlastnost raket Clash, která je velmi důležitá také v mezilidských vztazích, tak to bude důvěra. Spojením vaší ruky s rámem raket Clash vzniká vzrušující pevné pouto s pocitem jistoty a bezstarostnosti. Jako by vám někdo do ucha šeptal, že se nemusíte tolik snažit a že všechno bude dobré. Je to jako když svou ratolest pošlete prvně do krámu pro mléko a máte strach, jak to asi zvládne. Tady strach mít nemusíte. Ona to zvládne. Clash to zvládne.

Závěrečné shrnutí

+ Plusy tenisových raket Wilson Clash

  • Jednoduchost a pohoda při hraní
  • Generují spousty energie
  • Dlouhé topspinové a čopované údery
  • Snadno se ovládají
  • Příjemně vyvážené do ruky
  • Dřevěný, syrový zvuk po zásahu středem
  • Povedený design

– Mínusy tenisových raket Wilson Clash

  • Nevhodné pro silové, agresivní hráče
  • Nejsou tolik přesné

Další servis tenisového čtení…

RECENZE: Tenisová raketa Wilson Ultra 100 CV 2018
RECENZE: Tenisové boty Wilson Amplifeel 2.0 Clay
RECENZE: Tenisová raketa Head Graphene 360 Radical PRO

Příspěvek RECENZE: Tenisové rakety Wilson Clash pochází z Šatna

RECENZE: Tenisová raketa Head Graphene 360 Speed Pro

$
0
0

Za svůj život jsem vyzkoušel nespočet raket a v posledních letech jsem zůstal věrný Babolat Pure Drive +. Tuhle prodlouženou verzi příjemně hrající rakety používám jak při tréninku svých svěřenců, tak při zápasech. Je to spolehlivá raketa, která snadno generuje sílu a tudíž se člověk u ní tolik nenadře.

Když jsem dostal na test novinku Head Graphene 360 Speed Pro, trochu jsem znervózněl. Headky mi nikdy nebyly po chuti. Tvrdý a těžký rám, hustý vzor výpletu a až nepříjemně tupá odezva. To jsem si o nich pamatoval.

Jenže doba od mého posledního vyzkoušení rakety Head notně pokročila a stejně tak jsem tenisově dozrál i já. První momenty s raketou byly takové, jak jsem si je u značky Head pamatoval a po pár míčcích jsem znechuceně pronesl: „S tímhle se nedá hrát.“ Jenže to jsem ještě netušil, že o pár hodin později, se můj názor otočí o 180°. Bude to chtít jen trochu více času a úsilí, protože bez něj si s touto hromobijkou příliš nezahrajete.

V jednoduchosti Speed Pro je krása

Zvyklý na 300g Pure Drive jsem měl obavu, jak těch 10 gramů navíc bude snášet moje ruka. Překvapivě dobře. Vyvážení rakety je totiž 315 mm, což je o něco více do ruky než u mé Babolatky. Raketa tak působí příjemným kompaktním dojmem a rám o konstantní tloušťce 23 mm není ani příliš široký, ani příliš úzký. Je tak akorát.

Design rakety a vůbec celá konstrukce je jednoduchá. Žádná hejblátka a do očí bijící technologie. Novinkou oproti předchozí generaci rakety je materiál Graphene 360, který zase o něco lépe přenáší energii do míčku a překvapivě dobře tlumí vibrace, takže jsem nemusel raketu dovybavovat tlumítkem, které jinak standardně používám.

Design rakety je minimalistický a převládají černá s bílou. Polovina hlavy rakety je potažena průhlednou vrstvou, která odhaluje grafitový materiál. Není to blyštivý či snad extravagantní design známý u jiných značek, což osobně považuji za výhodu. Raketa tak neruší a vy se můžete soustředit čistě na svůj výkon. Vysokou úroveň koncentrace budete totiž u této rakety potřebovat jako sůl.

Odměna za výkon

První dojem po pár úderech bude většina hráčů charakterizovat jako mdlý, bez energie a rychlosti. Tupost rakety možná někoho až překvapí, jiný její skryté benefity objeví okamžitě. Mně to trvalo o něco déle právě z toho důvodu, že jsem byl zvyklý na mnohem benevolentnější Babolat Pure Drive+. Tahle Headka je ale úplný opak.

Hlava rakety má sice pohodlných  645 cm2, ale bez vámi vynaložené energie žádnou sama negeneruje. Přesně řízené projektily začne ze svých strun vypouštět až v momentě, kdy se stanete agresorem, který chce svého soupeře zničit. Zatímco při pohodovém tréninku s rekreanty budete trpět jako Ferrari na D1, když ji vytáhnete do ostrého boje proti nadějnému dorostenci, začne se vám jiskřit před očima a raketa z vás vymáčkne úplné maximum a někdy ještě o chlup víc.

Během ostrého testu na body jsem byl překvapený, kolik mi toho raketa dovolí a s jakým švihem a přesností dokáži údery umisťovat. Skoro jako by má Babolatka byla brzdou v jinak mém mnohem větším potenciálu. Čím více jsem do rakety šel, tím více jsem z ní měl.

Nebývá zvykem, abych takto něco vychvaloval, ale zde si dovolím udělat výjimku, a to ještě z jednoho důvodu. Raketa má zvláštní kouzlo v tom, že vás nutí hrát lépe, než jste zvyklý. Stává se tak z ní nástroj, který skvěle slouží jako dobrý rádce ukazující v jaké kondici a na jaké technické úrovni se nacházíte. Skoro by se dalo říct, že raketa vás v ničem nelimituje, ale že jediným limitem jste pro raketu vy sami.

Head Graphene 360 Speed Pro vás podrží i v obraně

O raketě jsem dosud hovořil jen v samých superlativech a v tomto trendu hodlám více méně pokračovat. Z agresivní hry od základní čáry se posouváme k defenzivnější strategii. Ta sice není primárním cílem pro hraní s touto raketou, ale byl jsem překvapený, jak některé obranné údery v naprosto kritické situaci zafungovaly.

Často se mi stávalo, že když jsem byl přitlačen hluboko za základní čáru a soupeř se dostával blíž a blíž k síti, dokázal jsem jej překvapit šikovně umístěným prohozem. Tohoto obranného efektu lze ale dosáhnout jen v případě, že si důkladně pohrajete se zápěstím a necháte hlavu rakety volně spadnout pod míček a nabrat rychlost. Křečovitě hrané údery se s touto raketou  míjí účinkem a opět platí, že pokud promeškáte ideální moment zásahu, pak jen těžko můžete od rakety čekat záchrannou brzdu.

Únava v zápase má přímý vliv na kvalitu úderů. Po delších výměnách jsem občas upadl do apatie, kdy jsem raketě nebyl schopen dodat potřebnou energii, a tím pádem jsem ztrácel její výkonnost. V tu chvíli je potřeba sepnout, znovu nahodit motory a jít opět do úderů. Samy se totiž výměny s Headkou Speed Pro neuhrají, a pokud podlehnete únavě, pak tohle rozhodně není raketa, která by vás sama od sebe postavila na nohy.

Servis, volej a čopíky

Kde tahle Djokovićova zbraň přímo exceluje, jsou tyto tři údery – podání, hra na síti a čop. Právě u těchto úderů, které mají říz, se projevuje hustota výpletu 18×20. Díky tomu je raketa velmi přesná a jistá. Opět platí vysoké nároky na čistotu zásahu míčku, kdy sweet spot neboli optimální zóna zásahu, je oproti jiným modelům s řidším výpletem menší a tudíž klade větší nároky na celkovou přípravu, práci nohou a timing. Když se vám ale všechno sejde, pak se z přechodu k síti stává oku lahodící balet pro fajnšmekry.

Když už jsem zmínil, v čem raketa tolik exceluje, pak musím přijít i s trochou té odvrácené strany mince. Nebude to ale nic dramatického. Trochu hůře se s raketou hrají topspinové údery.

Pokud jste zvyklí kroutit míčky jako vánočku, pak si dejte pozor na délku úderů. Tím, že raketě mnohem více sedí narážené přímé a řezané údery s co nejkratší dobou kontaktu s míčkem, od ní nečekejte točené banány á la Rafael Nadal. Však je také Head Graphene 360 Speed Pro určena spíše agresivním hráčům s tendencí diktovat hru rychlými a přesnými údery.

Pro koho tenisová raketa Head Graphene 360 Speed Pro je?

U Head Graphene 360 Speed Pro není pochyb o tom, kdo s touhle raketou bude na kurtu dominovat. Amatérům a hobíkům ji důrazně nedoporučuji pro své vysoké nároky na techniku hry, pohyb a timing. Zároveň nebude úplně vhodným nástrojem pro trenéry, kteří mají v koši 80 míčků a takříkajíc hodiny a hodiny jen napalují.

Head Graphene 360 Speed Pro je raketa pro zkušené, dlouholeté hráče, s výborně zvládnutou technikou hry a perfektním švihem. Doporučím ji také závodním hráčům od dorostenecké až po dospěláckou úroveň.

Je to agresivní a velmi přesná raketa, která neodpouští chyby v přípravě. Dvojnásob u ní platí, že čím lépe tenis umíte, tím více se vám raketa odmění. V některých případech dokonce může dojít i k výraznému zlepšení hry, která byla např. limitována dosavadně používanou raketou s nižší gramáží.

Chci Head Graphene 360 Speed Pro »

Závěrečné shrnutí

+ Plusy tenisové rakety Head Graphene 360 Speed Pro

  • Velmi přesná raketa
  • Jistota úderů i při agresivní hře
  • Čím lépe tenis umíte, tím více z rakety dostanete
  • Perfektní kontrola na podání, volejích a čopech
  • Příjemné vyvážení do ruky

– Mínusy tenisové rakety Head Graphene 360 Speed Pro

  • Slabší topspinové údery
  • Nevhodná pro nezkušené hráče
  • Sama negeneruje energii

Další servis tenisového čtení…

RECENZE: Tenisová raketa Head Graphene 360 Radical PRO
RECENZE: Tenisové rakety Wilson Clash
RECENZE: Tenisová raketa Babolat Pure Aero 2019

Příspěvek RECENZE: Tenisová raketa Head Graphene 360 Speed Pro pochází z Šatna

Viewing all 511 articles
Browse latest View live